Home2003 Race Calendar2003 Race ResultsAnnouncementsVolunteer Now!Job Openings

 
 9th Annual TROOPER DUATHLON - May 6, 2012 - Hurley, NY

For questions about results only please email info@triandduit.com

Overall by Distance: Duathlon

Place  Bib    Name                         City                        Division            Run 1         T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      45     TANZI, Michael               LAGRANGEVILLE NY            1st Place Male      0:11:26.419   0:00:29.537   0:36:05.531    0:00:21.039    0:12:25.907   1:00:48.43
2      47     TOTH, Jason                  RHINEBECK NY                2nd Place Male      0:11:35.148   0:00:19.642   0:36:59.768    0:00:23.789    0:12:31.082   1:01:49.42
3      33     MCCLOSKEY, Christopher       HOPEWELL JUNCTIO NY         3rd Place Male      0:11:41.640   0:00:28.105   0:37:55.358    0:00:19.198    0:11:59.871   1:02:24.17
4      23     JOYCE, Ryan                  HOPEWELL JUNCTIO NY         M 18-24             0:11:39.216   0:00:32.152   0:38:34.664    0:00:34.794    0:13:07.269   1:04:28.09
5      19     HALSTEAD, Michael            STONE RIDGE NY              M 45-49             0:12:33.572   0:00:20.682   0:38:29.100    0:00:23.172    0:13:25.691   1:05:12.21
6      18     GRODIN, Brian                WURTSBORO NY                M 35-39             0:12:53.244   0:00:32.699   0:40:43.094    0:00:28.433    0:13:05.170   1:07:42.64
7      9      COSTLEY, Scott               ROSENDALE NY                M 40-44             0:13:05.044   0:00:28.643   0:40:08.910    0:00:21.917    0:13:53.581   1:07:58.09
8      4      BINNIE, Andrew               RHINEBECK NY                M 35-39             0:13:21.960   0:00:23.685   0:41:18.725    0:00:23.248    0:14:02.928   1:09:30.54
9      55     GUEREN, Mark                 NEWBURGH NY                 M 40-44             0:13:36.058   0:00:30.754   0:39:36.847    0:00:26.603    0:15:37.750   1:09:48.01
10     68     STARK, Jeff                  WESTTOWN NY                 M 50-54             0:13:04.676   0:00:36.399   0:41:16.135    0:00:37.708    0:14:34.254   1:10:09.17
11     41     RUGE, Erica                  RHINEBECK NY                1st Place Female    0:13:34.899   0:00:28.637   0:41:35.035    0:00:27.339    0:14:16.123   1:10:22.03
12     37     ORDISH, Robert               FREEHOLD NY                 M 25-29             0:14:01.213   0:00:33.128   0:42:05.649    0:00:19.201    0:13:50.632   1:10:49.82
13     40     RITTER, Adam                 POUGHKEEPSIE NY             M 30-34             0:12:52.209   0:00:22.326   0:42:59.267    0:00:23.106    0:14:27.694   1:11:04.60
14     197    GALLAGHER / CARNRIGHT        KINGSTON NY                 Coed Relay          0:15:31.077   0:00:24.115   0:39:09.107    0:00:25.328    0:15:39.204   1:11:08.83
15     52     VERDESI, Peter               BEACON NY                   M 40-44             0:12:52.836   0:00:43.862   0:43:08.783    0:00:43.513    0:13:49.807   1:11:18.80
16     46     TOTH, Kierann                RHINEBECK NY                2nd Place Female    0:12:34.939   0:00:24.757   0:45:47.382    0:00:25.873    0:12:49.668   1:12:02.61
17     74     YANNONE, Mickey              NEWBURGH NY                 M 30-34             0:13:19.594   0:00:30.200   0:43:28.051    0:00:33.209    0:14:13.147   1:12:04.20
18     76     KREHNBRINK, Dan              GVILDERLAND NY              M 40-44             0:14:08.521   0:00:59.797   0:42:00.783    0:00:42.940    0:15:14.170   1:13:06.21
19     54     SHASHATY, Bill               STONE RIDGE NY              M 40-44             0:14:28.124   0:00:44.838   0:42:14.747    0:00:33.366    0:15:27.318   1:13:28.39
20     67     NORTON, Jean                 WURTSBORO NY                3rd Place Female    0:13:31.470   0:00:43.935   0:45:03.224    0:00:39.314    0:14:10.729   1:14:08.67
21     57     DUFFY, Chad                  SAUGERTIES NY               M 30-34             0:14:44.929   0:00:45.328   0:42:55.098    0:00:31.990    0:15:20.375   1:14:17.72
22     59     RETTIG, Matthew              CORNWALL NY                 M 35-39             0:15:43.952   0:01:05.451   0:38:41.430    0:01:09.227    0:17:44.059   1:14:24.11
23     65     BAIRD, Bill                  KINGSTON NY                 M 30-34             0:14:14.447   0:00:41.499   0:43:34.474    0:00:38.030    0:15:25.592   1:14:34.04
24     7      COMPY, Andreas               ELKA PARK NY                M 18-24             0:13:02.004   0:00:36.846   0:45:08.178    0:00:27.250    0:15:26.508   1:14:40.78
25     12     FERNEKES, David              POUGHKEEPSIE NY             M 50-54             0:14:31.459   0:00:38.569   0:44:51.481    0:00:32.755    0:15:00.479   1:15:34.74
26     187    WARREN / LYNCH               NEWBURGH NY                 Male Relay          0:13:27.595   0:00:23.491   0:47:19.917    0:00:15.253    0:14:12.208   1:15:38.46
27     77     QUINN, Michael               PORT JERVIS NY              M 45-49             0:15:03.430   0:00:49.614   0:43:24.005    0:00:44.347    0:15:43.352   1:15:44.74
28     24     KANDIEL, Kristin             PEEKSKILL NY                F 30-34             0:15:26.209   0:00:39.353   0:43:36.636    0:00:31.427    0:16:35.711   1:16:49.33
29     29     MAKOWICKI, Chris             STAATSBURG NY               M 18-24             0:13:53.341   0:00:54.573   0:46:03.098    0:00:57.798    0:15:14.061   1:17:02.87
30     26     KNICKERBOCKER, Bruce         POUGHKEEPSIE NY             M 25-29             0:15:07.538   0:00:40.746   0:43:54.265    0:00:38.540    0:16:41.796   1:17:02.88
31     185    JANKOWICK / LOUGHRA          RED HOOK NY                 Coed Relay          0:12:55.860   0:00:28.740   0:50:34.101    0:00:15.844    0:13:04.885   1:17:19.43
32     194    MEYERS / MEYERS              SAUGERTIES NY               Coed Relay          0:13:40.260   0:00:30.630   0:48:58.174    0:00:19.194    0:14:14.205   1:17:42.46
33     31     MARKOE, Don                  LAGRANGEVILLE NY            M 45-49             0:14:13.678   0:00:51.622   0:46:34.490    0:00:48.763    0:15:17.852   1:17:46.40
34     30     MANNION, Michele             CARMEL NY                   F 30-34             0:14:52.429   0:01:00.936   0:45:13.051    0:00:34.573    0:16:20.962   1:18:01.95
35     66     FERRANTE, Barbara            WURTSBORO NY                F 40-44             0:14:32.863   0:00:56.307   0:47:03.636    0:00:44.880    0:15:14.954   1:18:32.64
36     27     KROM, Zachary                NEW HAVEN CT                M 30-34             0:15:03.937   0:00:57.163   0:45:01.659    0:01:00.837    0:16:31.074   1:18:34.67
37     2      HAUN, Matthew                HOPEWELL JUNCTIO NY         M 35-39             0:14:16.190   0:00:37.720   0:48:51.464    0:00:26.308    0:14:52.317   1:19:03.99
38     69     TAYOR, Max                   SHOKAN NY                   M 18-24             0:13:36.758   0:00:55.775   0:48:39.461    0:00:42.883    0:15:46.837   1:19:41.71
39     61     BLANCHFIELD, Tim             NEW YORK NY                 M 45-49             0:14:58.855   0:00:44.107   0:45:02.434    0:00:55.693    0:18:07.651   1:19:48.74
40     38     PAPE, Bill                   COTTEKILL NY                M 60-64             0:17:02.438   0:01:05.630   0:44:24.885    0:00:59.020    0:16:48.308   1:20:20.28
41     35     MICHAEL, James               NEW PALTZ NY                M 40-44             0:14:46.693   0:00:44.640   0:49:17.803    0:00:29.578    0:16:31.508   1:21:50.22
42     20     HARGROVE, Michael            CLINTON CORNERS NY          M 55-59             0:15:04.848   0:01:25.963   0:48:08.710    0:01:13.831    0:15:58.857   1:21:52.20
43     17     GAVIN, Don                   KINGS PARK NY               M 60-64             0:15:24.344   0:01:03.489   0:47:24.850    0:01:00.086    0:17:32.821   1:22:25.59
44     21     HEFFERON, Kathleen           POUGHKEEPSIE NY             F 35-39             0:15:30.354   0:00:46.417   0:50:04.344    0:00:35.407    0:15:38.586   1:22:35.10
45     190    TYLER / NUZZO                WOODSTOCK NY                Coed Relay          0:17:47.799   0:00:24.265   0:45:45.711    0:00:13.312    0:18:37.048   1:22:48.13
46     72     PRESSMAN, Steven             HIGH FALLS NY               M 60-64             0:15:09.453   0:00:48.739   0:50:37.738    0:00:38.844    0:15:46.800   1:23:01.57
47     11     FENN, Kristin                PINE PLAINS NY              F 25-29             0:15:35.087   0:01:08.072   0:49:48.540    0:01:06.249    0:16:28.386   1:24:06.33
48     70     CASSIA-DECKER, Lori          PLEASANT VALLEY NY          F 50-54             0:17:03.818   0:00:49.019   0:47:54.832    0:00:36.572    0:17:53.823   1:24:18.06
49     51     DENITTO, Mary                RHINEBECK NY                F 60 & Over         0:17:15.303   0:00:48.145   0:49:38.587    0:00:45.853    0:17:20.048   1:25:47.93
50     15     FRENZEL, Karena              PINE PLAINS NY              F 35-39             0:16:39.047   0:00:57.545   0:49:53.507    0:00:51.657    0:18:05.112   1:26:26.86
51     53     KYLE, Christopher            RED HOOK NY                 M 30-34             0:14:40.027   0:01:14.532   0:54:06.802    0:01:13.884    0:15:55.517   1:27:10.76
52     184    LAURO / GIAM                 HOPEWELL JUNCTIO NY         Coed Relay          0:15:37.244   0:00:33.139   0:54:16.257    0:00:20.187    0:16:25.998   1:27:12.82
53     75     DUNN, Kieran                 STAMFORD CT                 M 30-34             0:15:13.712   0:00:59.847   0:52:54.108    0:00:44.238    0:17:32.439   1:27:24.34
54     195    MURPHY / ZALOCKI             RENSSELAER NY               Male Relay          0:16:42.904   0:00:26.984   0:52:07.544    0:00:19.322    0:18:04.014   1:27:40.76
55     32     MCCLOSKEY, Kelly             ALBANY NY                   F 25-29             0:16:49.342   0:00:39.853   0:52:00.136    0:00:41.449    0:17:46.877   1:27:57.65
56     58     DUFFY, Marcy                 SAUGERTIES NY               F 30-34             0:17:47.144   0:01:10.216   0:48:35.558    0:00:49.898    0:19:41.261   1:28:04.07
57     188    GUESS / BAIRD                RHINEBECK NY                Female Relay        0:16:00.686   0:00:32.260   0:55:52.545    0:00:14.035    0:16:20.822   1:29:00.34
58     25     KELLY, Peter                 PROVIDENCE RI               M 50-54             0:17:16.654   0:01:29.127   0:52:40.513    0:01:27.620    0:17:52.338   1:30:46.25
59     49     WHALEN, Beverly              HYDE PARK NY                F 50-54             0:16:45.918   0:01:14.760   0:53:36.382    0:01:23.863    0:17:56.857   1:30:57.78
60     39     PUERTAS, Lucas               SHOKAN NY                   M 18-24             0:15:29.699   0:00:36.701   0:57:13.259    0:00:24.200    0:17:40.737   1:31:24.59
61     186    TAYLOR / TAYLOR              SHOKAN NY                   Coed Relay          0:18:25.076   0:00:28.828   0:52:22.495    0:00:14.397    0:19:54.032   1:31:24.82
62     189    LAWRENCE / SCHMIDT           LAKE KATRINE NY             Coed Relay          0:18:56.756   0:00:43.765   0:52:59.713    0:00:16.611    0:19:24.876   1:32:21.72
63     44     SWANSON, Michael             HARTFORD CT                 M 50-54             0:18:40.575   0:01:10.525   0:53:42.236    0:00:49.145    0:20:16.172   1:34:38.65
64     198    MAINES / MAINES              MALDEN ON HUDSON NY         Male Relay          0:21:26.844   0:00:31.501   0:50:50.648    0:00:24.972    0:21:46.912   1:35:00.87
65     5      CARLSTEDT, Kenneth           CLIFTON PARK NY             M 50-54             0:19:46.767   0:01:22.178   0:52:34.914    0:00:56.376    0:20:33.336   1:35:13.57
66     64     KRAKOWER, Martin             WOODSTOCK NY                M 60-64             0:18:31.363   0:01:25.036   0:53:00.099    0:01:20.659    0:21:13.764   1:35:30.92
67     199    BLARCUM / YALAMAS            SAUGERTIES NY               Male Relay          0:21:31.604   0:00:30.492   0:53:20.848    0:00:22.681    0:22:03.386   1:37:49.01
68     73     HIETANEN, Melissa            POUGHKEEPSIE NY             F 35-39             0:18:09.809   0:01:07.778   0:58:45.765    0:00:58.533    0:19:32.302   1:38:34.18
69     22     HOCK, Erika                  CLIFTON PARK NY             F 30-34             0:18:51.089   0:01:12.178   0:59:07.977    0:00:43.673    0:21:08.136   1:41:03.05
70     1      BRAFFETT, Miles              NEW YORK NY                 M 50-54             0:20:50.037   0:01:31.815   0:55:24.562    0:01:31.264    0:22:36.055   1:41:53.73
71     63     DAVI, Don                    NEW PALTZ NY                M 65-69             0:24:56.411   0:01:16.110   0:51:41.202    0:01:27.633    0:24:13.089   1:43:34.44
72     48     WALSH, Benjamin              MIDDLETOWN NY               M 30-34             0:18:10.866   0:00:37.169   1:04:27.318    0:00:44.956    0:20:11.100   1:44:11.40
73     71     STANDEFAV, James             TIVOLI NY                   M 45-49             0:20:31.111   0:01:33.577   1:00:04.882    0:01:28.831    0:22:23.993   1:46:02.39
74     13     FLORSCH, Donna               SAUGERTIES NY               F 50-54             0:18:52.463   0:02:09.513   1:02:45.024    0:02:10.517    0:20:19.230   1:46:16.74
75     14     FLYNN, Bill                  HURLEY NY                   M 55-59             0:18:51.989   0:02:06.959   1:02:46.337    0:02:12.155    0:20:19.539   1:46:16.97
76     62     MARTIN, Monte                NEWBURGH NY                 M 45-49             0:17:55.348   0:01:13.849   1:02:19.284    0:01:39.134    0:23:44.166   1:46:51.78
77     196    BIANCO, Ralph                HOPEWELL JUNCTIO NY         M 30-34             0:17:49.177   0:00:54.123   1:11:30.682    0:00:35.837    0:20:07.085   1:50:56.90
78     193    BARNARD                      WAPPINGERS FALLS NY         Coed Relay          0:17:58.713   0:00:34.806   1:13:29.710    0:00:18.773    0:18:44.691   1:51:06.69
79     16     GAVIN, Ellie                 KINGS PARK NY               F 60 & Over         0:21:12.908   0:01:06.124   1:04:51.829    0:01:47.470    0:22:13.500   1:51:11.83
80     42     RUTLEDGE, Jeff               FISHKILL NY                 M 30-34             0:17:58.281   0:00:41.267   1:11:14.722    0:00:42.100    0:20:43.688   1:51:20.05
81     56     POWELL, Sue                  ROUND TOP NY                F 55-59             0:22:55.553   0:02:06.970   1:10:57.374    0:01:48.286    0:17:22.274   1:55:10.45
82     34     MEYER, Heather               YONKERS NY                  F 35-39             0:22:52.096   0:01:07.132   1:11:54.892    0:01:00.072    0:18:31.714   1:55:25.90
83     192    GENTILE / GENTILE            POUGHKEEPSIE NY             Coed Relay          0:17:54.934   0:00:37.766   1:21:46.104    0:00:14.234    0:21:09.157   2:01:42.19
84     6      CHACON, Elias                CHESTNUT RIDGE NY           M 40-44             0:21:31.321   0:02:00.173   1:12:45.452    0:01:13.308    0:29:36.231   2:07:06.48
0      10     DE LUCCIA, Mark              HIGHLAND NY                 M 35-39                                                                                     DNF


Trooper Duathlon

For questions about results only please email info@triandduit.com

Division: Overall Male

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      45     TANZI, Michael               LAGRANGEVILLE NY             0:11:26.419    0:00:29.537   0:36:05.531    0:00:21.039    0:12:25.907   1:00:48.43
2      47     TOTH, Jason                  RHINEBECK NY                 0:11:35.148    0:00:19.642   0:36:59.768    0:00:23.789    0:12:31.082   1:01:49.42
3      33     MCCLOSKEY, Christopher       HOPEWELL JUNCTIO NY          0:11:41.640    0:00:28.105   0:37:55.358    0:00:19.198    0:11:59.871   1:02:24.17

Division: Overall Female

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      41     RUGE, Erica                  RHINEBECK NY                 0:13:34.899    0:00:28.637   0:41:35.035    0:00:27.339    0:14:16.123   1:10:22.03
2      46     TOTH, Kierann                RHINEBECK NY                 0:12:34.939    0:00:24.757   0:45:47.382    0:00:25.873    0:12:49.668   1:12:02.61
3      67     NORTON, Jean                 WURTSBORO NY                 0:13:31.470    0:00:43.935   0:45:03.224    0:00:39.314    0:14:10.729   1:14:08.67

Division: M 18-24

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      23     JOYCE, Ryan                  HOPEWELL JUNCTIO NY          0:11:39.216    0:00:32.152   0:38:34.664    0:00:34.794    0:13:07.269   1:04:28.09
2      7      COMPY, Andreas               ELKA PARK NY                 0:13:02.004    0:00:36.846   0:45:08.178    0:00:27.250    0:15:26.508   1:14:40.78
3      29     MAKOWICKI, Chris             STAATSBURG NY                0:13:53.341    0:00:54.573   0:46:03.098    0:00:57.798    0:15:14.061   1:17:02.87
4      69     TAYOR, Max                   SHOKAN NY                    0:13:36.758    0:00:55.775   0:48:39.461    0:00:42.883    0:15:46.837   1:19:41.71
5      39     PUERTAS, Lucas               SHOKAN NY                    0:15:29.699    0:00:36.701   0:57:13.259    0:00:24.200    0:17:40.737   1:31:24.59

Division: M 25-29

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      37     ORDISH, Robert               FREEHOLD NY                  0:14:01.213    0:00:33.128   0:42:05.649    0:00:19.201    0:13:50.632   1:10:49.82
2      26     KNICKERBOCKER, Bruce         POUGHKEEPSIE NY              0:15:07.538    0:00:40.746   0:43:54.265    0:00:38.540    0:16:41.796   1:17:02.88

Division: M 30-34

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      40     RITTER, Adam                 POUGHKEEPSIE NY              0:12:52.209    0:00:22.326   0:42:59.267    0:00:23.106    0:14:27.694   1:11:04.60
2      74     YANNONE, Mickey              NEWBURGH NY                  0:13:19.594    0:00:30.200   0:43:28.051    0:00:33.209    0:14:13.147   1:12:04.20
3      57     DUFFY, Chad                  SAUGERTIES NY                0:14:44.929    0:00:45.328   0:42:55.098    0:00:31.990    0:15:20.375   1:14:17.72
4      65     BAIRD, Bill                  KINGSTON NY                  0:14:14.447    0:00:41.499   0:43:34.474    0:00:38.030    0:15:25.592   1:14:34.04
5      27     KROM, Zachary                NEW HAVEN CT                 0:15:03.937    0:00:57.163   0:45:01.659    0:01:00.837    0:16:31.074   1:18:34.67
6      53     KYLE, Christopher            RED HOOK NY                  0:14:40.027    0:01:14.532   0:54:06.802    0:01:13.884    0:15:55.517   1:27:10.76
7      75     DUNN, Kieran                 STAMFORD CT                  0:15:13.712    0:00:59.847   0:52:54.108    0:00:44.238    0:17:32.439   1:27:24.34
8      48     WALSH, Benjamin              MIDDLETOWN NY                0:18:10.866    0:00:37.169   1:04:27.318    0:00:44.956    0:20:11.100   1:44:11.40
9      196    BIANCO, Ralph                HOPEWELL JUNCTIO NY          0:17:49.177    0:00:54.123   1:11:30.682    0:00:35.837    0:20:07.085   1:50:56.90
10     42     RUTLEDGE, Jeff               FISHKILL NY                  0:17:58.281    0:00:41.267   1:11:14.722    0:00:42.100    0:20:43.688   1:51:20.05

Division: M 35-39

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      18     GRODIN, Brian                WURTSBORO NY                 0:12:53.244    0:00:32.699   0:40:43.094    0:00:28.433    0:13:05.170   1:07:42.64
2      4      BINNIE, Andrew               RHINEBECK NY                 0:13:21.960    0:00:23.685   0:41:18.725    0:00:23.248    0:14:02.928   1:09:30.54
3      59     RETTIG, Matthew              CORNWALL NY                  0:15:43.952    0:01:05.451   0:38:41.430    0:01:09.227    0:17:44.059   1:14:24.11
4      2      HAUN, Matthew                HOPEWELL JUNCTIO NY          0:14:16.190    0:00:37.720   0:48:51.464    0:00:26.308    0:14:52.317   1:19:03.99

Division: M 40-44

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      9      COSTLEY, Scott               ROSENDALE NY                 0:13:05.044    0:00:28.643   0:40:08.910    0:00:21.917    0:13:53.581   1:07:58.09
2      55     GUEREN, Mark                 NEWBURGH NY                  0:13:36.058    0:00:30.754   0:39:36.847    0:00:26.603    0:15:37.750   1:09:48.01
3      52     VERDESI, Peter               BEACON NY                    0:12:52.836    0:00:43.862   0:43:08.783    0:00:43.513    0:13:49.807   1:11:18.80
4      76     KREHNBRINK, Dan              GVILDERLAND NY               0:14:08.521    0:00:59.797   0:42:00.783    0:00:42.940    0:15:14.170   1:13:06.21
5      54     SHASHATY, Bill               STONE RIDGE NY               0:14:28.124    0:00:44.838   0:42:14.747    0:00:33.366    0:15:27.318   1:13:28.39
6      35     MICHAEL, James               NEW PALTZ NY                 0:14:46.693    0:00:44.640   0:49:17.803    0:00:29.578    0:16:31.508   1:21:50.22
7      6      CHACON, Elias                CHESTNUT RIDGE NY            0:21:31.321    0:02:00.173   1:12:45.452    0:01:13.308    0:29:36.231   2:07:06.48

Division: M 45-49

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      19     HALSTEAD, Michael            STONE RIDGE NY               0:12:33.572    0:00:20.682   0:38:29.100    0:00:23.172    0:13:25.691   1:05:12.21
2      77     QUINN, Michael               PORT JERVIS NY               0:15:03.430    0:00:49.614   0:43:24.005    0:00:44.347    0:15:43.352   1:15:44.74
3      31     MARKOE, Don                  LAGRANGEVILLE NY             0:14:13.678    0:00:51.622   0:46:34.490    0:00:48.763    0:15:17.852   1:17:46.40
4      61     BLANCHFIELD, Tim             NEW YORK NY                  0:14:58.855    0:00:44.107   0:45:02.434    0:00:55.693    0:18:07.651   1:19:48.74
5      71     STANDEFAV, James             TIVOLI NY                    0:20:31.111    0:01:33.577   1:00:04.882    0:01:28.831    0:22:23.993   1:46:02.39
6      62     MARTIN, Monte                NEWBURGH NY                  0:17:55.348    0:01:13.849   1:02:19.284    0:01:39.134    0:23:44.166   1:46:51.78

Division: M 50-54

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      68     STARK, Jeff                  WESTTOWN NY                  0:13:04.676    0:00:36.399   0:41:16.135    0:00:37.708    0:14:34.254   1:10:09.17
2      12     FERNEKES, David              POUGHKEEPSIE NY              0:14:31.459    0:00:38.569   0:44:51.481    0:00:32.755    0:15:00.479   1:15:34.74
3      25     KELLY, Peter                 PROVIDENCE RI                0:17:16.654    0:01:29.127   0:52:40.513    0:01:27.620    0:17:52.338   1:30:46.25
4      44     SWANSON, Michael             HARTFORD CT                  0:18:40.575    0:01:10.525   0:53:42.236    0:00:49.145    0:20:16.172   1:34:38.65
5      5      CARLSTEDT, Kenneth           CLIFTON PARK NY              0:19:46.767    0:01:22.178   0:52:34.914    0:00:56.376    0:20:33.336   1:35:13.57
6      1      BRAFFETT, Miles              NEW YORK NY                  0:20:50.037    0:01:31.815   0:55:24.562    0:01:31.264    0:22:36.055   1:41:53.73

Division: M 55-59

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      20     HARGROVE, Michael            CLINTON CORNERS NY           0:15:04.848    0:01:25.963   0:48:08.710    0:01:13.831    0:15:58.857   1:21:52.20
2      14     FLYNN, Bill                  HURLEY NY                    0:18:51.989    0:02:06.959   1:02:46.337    0:02:12.155    0:20:19.539   1:46:16.97

Division: M 60-64

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      38     PAPE, Bill                   COTTEKILL NY                 0:17:02.438    0:01:05.630   0:44:24.885    0:00:59.020    0:16:48.308   1:20:20.28
2      17     GAVIN, Don                   KINGS PARK NY                0:15:24.344    0:01:03.489   0:47:24.850    0:01:00.086    0:17:32.821   1:22:25.59
3      72     PRESSMAN, Steven             HIGH FALLS NY                0:15:09.453    0:00:48.739   0:50:37.738    0:00:38.844    0:15:46.800   1:23:01.57
4      64     KRAKOWER, Martin             WOODSTOCK NY                 0:18:31.363    0:01:25.036   0:53:00.099    0:01:20.659    0:21:13.764   1:35:30.92

Division: M 65-69

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      63     DAVI, Don                    NEW PALTZ NY                 0:24:56.411    0:01:16.110   0:51:41.202    0:01:27.633    0:24:13.089   1:43:34.44

Division: F 25-29

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      11     FENN, Kristin                PINE PLAINS NY               0:15:35.087    0:01:08.072   0:49:48.540    0:01:06.249    0:16:28.386   1:24:06.33
2      32     MCCLOSKEY, Kelly             ALBANY NY                    0:16:49.342    0:00:39.853   0:52:00.136    0:00:41.449    0:17:46.877   1:27:57.65

Division: F 30-34

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      24     KANDIEL, Kristin             PEEKSKILL NY                 0:15:26.209    0:00:39.353   0:43:36.636    0:00:31.427    0:16:35.711   1:16:49.33
2      30     MANNION, Michele             CARMEL NY                    0:14:52.429    0:01:00.936   0:45:13.051    0:00:34.573    0:16:20.962   1:18:01.95
3      58     DUFFY, Marcy                 SAUGERTIES NY                0:17:47.144    0:01:10.216   0:48:35.558    0:00:49.898    0:19:41.261   1:28:04.07
4      22     HOCK, Erika                  CLIFTON PARK NY              0:18:51.089    0:01:12.178   0:59:07.977    0:00:43.673    0:21:08.136   1:41:03.05

Division: F 35-39

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      21     HEFFERON, Kathleen           POUGHKEEPSIE NY              0:15:30.354    0:00:46.417   0:50:04.344    0:00:35.407    0:15:38.586   1:22:35.10
2      15     FRENZEL, Karena              PINE PLAINS NY               0:16:39.047    0:00:57.545   0:49:53.507    0:00:51.657    0:18:05.112   1:26:26.86
3      73     HIETANEN, Melissa            POUGHKEEPSIE NY              0:18:09.809    0:01:07.778   0:58:45.765    0:00:58.533    0:19:32.302   1:38:34.18
4      34     MEYER, Heather               YONKERS NY                   0:22:52.096    0:01:07.132   1:11:54.892    0:01:00.072    0:18:31.714   1:55:25.90

Division: F 40-44

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      66     FERRANTE, Barbara            WURTSBORO NY                 0:14:32.863    0:00:56.307   0:47:03.636    0:00:44.880    0:15:14.954   1:18:32.64

Division: F 50-54

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      70     CASSIA-DECKER, Lori          PLEASANT VALLEY NY           0:17:03.818    0:00:49.019   0:47:54.832    0:00:36.572    0:17:53.823   1:24:18.06
2      49     WHALEN, Beverly              HYDE PARK NY                 0:16:45.918    0:01:14.760   0:53:36.382    0:01:23.863    0:17:56.857   1:30:57.78
3      13     FLORSCH, Donna               SAUGERTIES NY                0:18:52.463    0:02:09.513   1:02:45.024    0:02:10.517    0:20:19.230   1:46:16.74

Division: F 55-59

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      56     POWELL, Sue                  ROUND TOP NY                 0:22:55.553    0:02:06.970   1:10:57.374    0:01:48.286    0:17:22.274   1:55:10.45

Division: F 60 & Over

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      51     DENITTO, Mary                RHINEBECK NY                 0:17:15.303    0:00:48.145   0:49:38.587    0:00:45.853    0:17:20.048   1:25:47.93
2      16     GAVIN, Ellie                 KINGS PARK NY                0:21:12.908    0:01:06.124   1:04:51.829    0:01:47.470    0:22:13.500   1:51:11.83

Division: Male Relay

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      187    WARREN / LYNCH               NEWBURGH NY                  0:13:27.595    0:00:23.491   0:47:19.917    0:00:15.253    0:14:12.208   1:15:38.46
2      195    MURPHY / ZALOCKI             RENSSELAER NY                0:16:42.904    0:00:26.984   0:52:07.544    0:00:19.322    0:18:04.014   1:27:40.76
3      198    MAINES / MAINES              MALDEN ON HUDSON NY          0:21:26.844    0:00:31.501   0:50:50.648    0:00:24.972    0:21:46.912   1:35:00.87
4      199    BLARCUM / YALAMAS            SAUGERTIES NY                0:21:31.604    0:00:30.492   0:53:20.848    0:00:22.681    0:22:03.386   1:37:49.01

Division: Female Relay

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      188    GUESS / BAIRD                RHINEBECK NY                 0:16:00.686    0:00:32.260   0:55:52.545    0:00:14.035    0:16:20.822   1:29:00.34

Division: Coed Relay

Place  Bib    Name                         City                         Run 1          T1            Bike           T2             Run 2         Total Time
1      197    GALLAGHER / CARNRIGHT        KINGSTON NY                  0:15:31.077    0:00:24.115   0:39:09.107    0:00:25.328    0:15:39.204   1:11:08.83
2      185    JANKOWICK / LOUGHRA          RED HOOK NY                  0:12:55.860    0:00:28.740   0:50:34.101    0:00:15.844    0:13:04.885   1:17:19.43
3      194    MEYERS / MEYERS              SAUGERTIES NY                0:13:40.260    0:00:30.630   0:48:58.174    0:00:19.194    0:14:14.205   1:17:42.46
4      190    TYLER / NUZZO                WOODSTOCK NY                 0:17:47.799    0:00:24.265   0:45:45.711    0:00:13.312    0:18:37.048   1:22:48.13
5      184    LAURO / GIAM                 HOPEWELL JUNCTIO NY          0:15:37.244    0:00:33.139   0:54:16.257    0:00:20.187    0:16:25.998   1:27:12.82
6      186    TAYLOR / TAYLOR              SHOKAN NY                    0:18:25.076    0:00:28.828   0:52:22.495    0:00:14.397    0:19:54.032   1:31:24.82
7      189    LAWRENCE / SCHMIDT           LAKE KATRINE NY              0:18:56.756    0:00:43.765   0:52:59.713    0:00:16.611    0:19:24.876   1:32:21.72
8      193    BARNARD                      WAPPINGERS FALLS NY          0:17:58.713    0:00:34.806   1:13:29.710    0:00:18.773    0:18:44.691   1:51:06.69
9      192    GENTILE / GENTILE            POUGHKEEPSIE NY              0:17:54.934    0:00:37.766   1:21:46.104    0:00:14.234    0:21:09.157   2:01:42.19