Home2003 Race Calendar2003 Race ResultsAnnouncementsVolunteer Now!Job Openings

 
 16th Annual HUDSON VALLEY TRIATHLON - July 15, 2012 - Ulster Landing Park

For questions about results only please email info@triandduit.com

Overall by Distance: Triathlon

Place  Bib    Name                      City                            Division            Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      126    DE LUCCIA, Mark           HIGHLAND NY                     1st Place Male      0:09:32.163    0:00:39.247    0:49:31.097    0:00:37.849    0:24:11.410    1:24:31.76
2      178    BURGER, Garrett           HYDE PARL NY                    2nd Place Male      0:07:46.764    0:01:12.104    0:53:18.786    0:00:47.128    0:21:45.847    1:24:50.62
3      251    MAURER, Michael           HYDE PARK NY                    3rd Place Male      0:08:49.040    0:00:46.691    0:52:18.044    0:00:44.778    0:22:30.515    1:25:09.06
4      259    BINNIE, Andrew            RHINEBECK NY USA                TriM35-39           0:09:15.621    0:01:08.596    0:51:40.595    0:00:49.023    0:24:44.493    1:27:38.32
5      191    BOYKO, Arthur             POUGHKEEPSIE NY                 TriM45-49           0:07:05.303    0:00:48.239    0:53:15.245    0:00:41.758    0:25:50.457    1:27:41.00
6      131    ODELL, Shane              RED HOOK NY                     TriM25-29           0:10:48.451    0:00:43.465    0:52:09.429    0:00:43.981    0:25:51.456    1:30:16.78
7      176    MCCUE, Edward             VERBANK NY                      TriM45-49           0:11:15.064    0:00:56.247    0:51:27.778    0:00:54.269    0:26:48.821    1:31:22.17
8      187    MILLER, Jennifer          RICHMOND VT                     1st Place Female    0:10:24.374    0:01:23.198    0:51:52.494    0:01:04.368    0:27:14.451    1:31:58.88
9      197    FRIEDRICHSEN, Audrey      POUGHKEEPSIE NY                 2nd Place Female    0:12:17.232    0:01:21.926    0:49:58.228    0:00:47.079    0:28:58.677    1:33:23.14
10     188    KROM, Zachary             NEW HAVEN CT                    TriM30-34           0:11:48.965    0:00:50.766    0:53:16.357    0:01:00.874    0:26:29.683    1:33:26.64
11     134    FETYKO, Richard           NEW YORK NY                     TriM35-39           0:10:17.549    0:01:50.499    0:55:00.512    0:00:51.166    0:26:38.274    1:34:38.00
12     139    HILL, Alex                NEW YORK NY                     TriM25-29           0:09:59.776    0:00:51.393    0:56:13.506    0:00:57.171    0:27:33.339    1:35:35.18
13     261    DENEHY, Bill              COLD SPRING NY USA              TriM35-39           0:12:26.115    0:00:56.166    0:55:25.316    0:00:49.820    0:26:00.789    1:35:38.20
14     254    FEMENELLA, Mark           HYDE PARK NY                    TriM45-49           0:10:29.532    0:01:32.014    0:55:31.971    0:00:59.792    0:29:35.304    1:38:08.61
15     185    CORTES, Christian         BOLTON MA                       TriM40-44           0:12:39.158    0:02:08.385    0:59:10.342    0:00:56.315    0:27:52.274    1:42:46.47
16     175    HASTEY, Linda             NEW MILFORD CT                  3rd Place Female    0:11:28.412    0:01:25.059    0:59:37.515    0:01:18.784    0:30:51.001    1:44:40.77
17     265    MARKER, Chris             BEDFERD CORNERY NY USA          TriM40-44           0:11:30.881    0:02:27.333    0:57:14.367    0:01:21.212    0:32:43.405    1:45:17.19
18     255    LEACH, Matt               ARMONK NY                       TriM30-34           0:10:53.056    0:01:30.089    0:59:02.222    0:01:22.883    0:32:29.047    1:45:17.29
19     120    FETEIHA, Muhammad         SUMMIT NJ                       TriM40-44           0:11:49.406    0:01:31.745    1:00:37.634    0:00:44.440    0:30:44.919    1:45:28.14
20     250    ANDREW, Taryn             NEW YORK NY                     TriF25-29           0:09:01.889    0:01:38.554    1:04:20.600    0:00:59.840    0:29:38.008    1:45:38.89
21     127    LEWIS, Gary               POUGHKEEPSIE NY                 TriM50-54           0:12:21.466    0:01:40.949    0:58:36.185    0:02:34.581    0:30:45.079    1:45:58.26
22     170    LEVINE, Benjamin          STAMFORD CT                     TriM30-34           0:09:29.039    0:00:53.523    1:03:29.281    0:00:50.310    0:31:32.387    1:46:14.54
23     260    OFLANAGAN, David          JERSEY CITY NY USA              TriM35-39           0:11:20.684    0:01:55.071    1:04:08.002    0:01:16.950    0:28:12.845    1:46:53.55
24     257    BLOUGH, Michael           RIFTON NY USA                   TriM45-49           0:12:23.274    0:01:42.284    1:02:43.495    0:00:37.929    0:29:35.789    1:47:02.77
25     196    TEDESCO, Marco            NEW YORK NY                     TriM40-44           0:11:20.558    0:01:58.848    1:02:49.099    0:01:01.071    0:30:16.998    1:47:26.57
26     174    BRILL, Jacob              HOPEWELL JUNCTIO NY             TriM25-29           0:09:37.682    0:02:38.555    1:01:44.446    0:01:04.721    0:33:41.869    1:48:47.27
27     142    KIM, Surin                BROOKLYN NY                     TriM40-44           0:11:29.067    0:01:05.401    1:02:40.068    0:00:40.237    0:33:25.920    1:49:20.69
28     155    MACNAMARA, Mark           RED HOOK NY                     TriM60-64           0:15:06.189    0:02:35.963    0:58:54.257    0:01:26.717    0:31:33.223    1:49:36.34
29     177    GORTON, Stephanie         BROOKLYN NY                     TriF25-29           0:11:21.822    0:01:55.273    1:07:30.996    0:01:19.167    0:28:14.364    1:50:21.62
30     179    MURPHY, Paul              DALLAS PA                       TriM30-34           0:10:27.794    0:02:01.466    1:05:06.120    0:01:15.224    0:31:31.030    1:50:21.63
31     157    HEITKAMP, Stephen         NEW YORK NY                     TriM30-34           0:15:15.810    0:02:04.242    1:04:29.847    0:00:47.819    0:28:19.268    1:50:56.98
32     190    WESTERMAN, Christine      ROCK HILL NY                    TriF40-44           0:11:00.209    0:01:27.903    1:05:44.456    0:00:53.643    0:32:06.854    1:51:13.06
33     148    TREU, Ricky               RED HOOK NY                     TriM18-24           0:10:48.088    0:01:21.938    1:05:54.433    0:00:25.454    0:33:27.587    1:51:57.50
34     163    LOPEZ, Omar               BROOKLYN NY                     TriM25-29           0:14:15.724    0:01:31.254    1:05:09.272    0:01:31.551    0:29:52.197    1:52:19.99
35     149    CRITTENDEN, Paul          STAATSBURG NY                   TriM45-49           0:11:54.169    0:02:05.573    1:03:03.934    0:01:13.036    0:34:16.626    1:52:33.33
36     198    LIBERMAN, Roger           NEW YORK NY                     TriM50-54           0:13:26.113    0:01:53.479    1:08:10.185    0:01:05.490    0:29:14.672    1:53:49.93
37     262    SCHUBERT, Diane           NTTP NY USA                     TriF55-59           0:11:55.606    0:02:38.171    1:05:39.013    0:01:10.054    0:32:28.716    1:53:51.56
38     121    FETEIHA, Sana             SUMMIT NJ                       TriF40-44           0:13:44.410    0:01:23.214    1:06:29.282    0:01:06.080    0:34:45.401    1:57:28.38
39     184    KINISKY, Tom              MAHOPAC NY                      TriM50-54           0:10:48.941    0:04:06.102    1:08:01.987    0:02:23.079    0:33:09.707    1:58:29.81
40     252    KETCHAM, Alyssa           SALT POINT NY                   TriF25-29           0:10:28.576    0:02:03.027    1:11:05.401    0:01:32.457    0:34:22.440    1:59:31.90
41     144    BARTH, Kimberly           ITHACA NY                       TriF25-29           0:14:49.745    0:02:32.172    0:50:24.668    0:01:20.475    0:51:03.139    2:00:10.19
42     152    TIDERINGTON, Emmy         BROOKLYN NY                     TriF30-34           0:11:18.226    0:03:10.007    1:12:52.886    0:00:59.484    0:33:16.268    2:01:36.87
43     264    BARRET, Frank             CLINTDALE NY USA                TriM35-39           0:12:37.593    0:03:08.108    1:01:32.765    0:03:01.491    0:42:13.260    2:02:33.21
44     169    SHURTER, Joanne           MIDDLETOWN NY                   TriF50-54           0:11:58.894    0:01:41.956    1:14:48.096    0:01:24.439    0:34:49.479    2:04:42.86
45     143    ANDERSON, Hugh            ITHACA NY                       TriM30-34           0:15:12.774    0:04:12.700    1:19:11.373    0:00:54.134    0:26:17.509    2:05:48.49
46     136    GUZMAN, Amanda            ASTORIA NY                      TriF25-29           0:13:41.576    0:02:21.417    1:15:33.966    0:01:03.925    0:33:21.277    2:06:02.16
47     159    HAROUNZADEH, Nargus       NEW YORK NY                     TriF25-29           0:11:40.080    0:01:31.266    1:10:00.261    0:01:55.480    0:41:06.548    2:06:13.63
48     158    BARINGER, Laura           NEW YORK NY                     TriF30-34           0:12:40.013    0:01:55.015    1:14:47.452    0:01:06.508    0:36:20.462    2:06:49.45
49     172    SHOCKLEY, Summer          NEW YORK NY                     TriF35-39           0:16:13.240    0:02:04.567    1:09:10.526    0:01:59.245    0:37:46.505    2:07:14.08
50     186    KIM, Suzy                 NEW YORK NY                     TriF35-39           0:13:01.876    0:02:02.803    1:07:16.443    0:01:08.929    0:44:02.732    2:07:32.78
51     133    RACEK, Oto                CLIFFSIDE PARK NJ               TriM35-39           0:10:00.217    0:03:08.047    1:09:54.331    0:02:13.563    0:44:04.393    2:09:20.55
52     253    TORRES, Kelly             POUGHKEEPSIE NY                 TriF25-29           0:16:11.971    0:01:54.213    1:18:08.571    0:01:01.225    0:32:50.305    2:10:06.28
53     164    SCHMIDT, Stephen          WAPPINGER FALLS NY              TriM50-54           0:10:20.255    0:03:08.016    1:19:27.763    0:02:00.509    0:35:33.883    2:10:30.42
54     258    LEWIS, Margaret           POUGHKEEPSIE NY                 TriF45-49           0:14:49.179    0:04:33.294    1:13:01.530    0:03:08.361    0:39:35.405    2:15:07.76
55     118    STANDEFER, James          TIVOLI NY                       TriM45-49           0:11:03.714    0:03:03.262    1:11:40.744    0:01:53.374    0:48:05.056    2:15:46.15
56     140    BARTH, Kris               NEW WINDSOR NY                  TriM30-34           0:11:19.401    0:02:58.112    1:17:20.562    0:00:48.392    0:44:21.993    2:16:48.46
57     189    KOZIAK, Kristen           NEW WINDSOR NY                  TriF35-39           0:11:54.298    0:03:09.108    1:21:35.956    0:01:31.288    0:38:39.618    2:16:50.26
58     193    STRADFORD, Karen          BROOKLYN NY                     TriF35-39           0:12:32.674    0:02:48.385    1:18:51.388    0:01:17.803    0:41:26.266    2:16:56.51
59     117    DUFFY, Jim                STATEN ISLAND NY                TriM55-59           0:16:13.343    0:03:39.602    1:07:25.922    0:02:04.959    0:48:40.760    2:18:04.58
60     167    FELDERMAM, Lisa           SYOSSET NY                      TriF55-59           0:11:52.111    0:02:51.637    1:17:09.954    0:02:07.186    0:44:36.889    2:18:37.77
61     161    SOLIKOVA, Angela          BRONX NY                        TriF30-34           0:13:09.739    0:02:55.905    1:26:21.508    0:00:59.260    0:42:16.397    2:25:42.80
62     132    BARTH, John               NEW WINDSOR NY                  TriM60-64           0:14:55.593    0:05:04.825    1:22:20.901    0:01:35.233    0:41:55.864    2:25:52.41
63     135    OLSEN, Alexandra          NEW YORK NY                     TriF25-29           0:10:03.862    0:02:51.130    1:33:01.615    0:00:54.982    0:40:30.292    2:27:21.88
64     138    AUGARTEN, Deborah         SCARSDALE NY                    TriF50-54           0:16:17.854    0:02:35.109    1:28:32.742    0:02:40.718    0:45:29.725    2:35:36.14
0      137    SYLVESTER, David          BROOKLYN NY                     TriM50-54           0:13:21.896    0:02:54.388                                                 DQ


Division: Tri Overall Male

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      126    DE LUCCIA, Mark           HIGHLAND NY                      0:09:32.163    0:00:39.247    0:49:31.097    0:00:37.849    0:24:11.410    1:24:31.76
2      178    BURGER, Garrett           HYDE PARL NY                     0:07:46.764    0:01:12.104    0:53:18.786    0:00:47.128    0:21:45.847    1:24:50.62
3      251    MAURER, Michael           HYDE PARK NY                     0:08:49.040    0:00:46.691    0:52:18.044    0:00:44.778    0:22:30.515    1:25:09.06

Division: Tri Overall Female

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      187    MILLER, Jennifer          RICHMOND VT                      0:10:24.374    0:01:23.198    0:51:52.494    0:01:04.368    0:27:14.451    1:31:58.88
2      197    FRIEDRICHSEN, Audrey      POUGHKEEPSIE NY                  0:12:17.232    0:01:21.926    0:49:58.228    0:00:47.079    0:28:58.677    1:33:23.14
3      175    HASTEY, Linda             NEW MILFORD CT                   0:11:28.412    0:01:25.059    0:59:37.515    0:01:18.784    0:30:51.001    1:44:40.77

Division: TriM18-24

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      148    TREU, Ricky               RED HOOK NY                      0:10:48.088    0:01:21.938    1:05:54.433    0:00:25.454    0:33:27.587    1:51:57.50

Division: TriM25-29

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      131    ODELL, Shane              RED HOOK NY                      0:10:48.451    0:00:43.465    0:52:09.429    0:00:43.981    0:25:51.456    1:30:16.78
2      139    HILL, Alex                NEW YORK NY                      0:09:59.776    0:00:51.393    0:56:13.506    0:00:57.171    0:27:33.339    1:35:35.18
3      174    BRILL, Jacob              HOPEWELL JUNCTIO NY              0:09:37.682    0:02:38.555    1:01:44.446    0:01:04.721    0:33:41.869    1:48:47.27
4      163    LOPEZ, Omar               BROOKLYN NY                      0:14:15.724    0:01:31.254    1:05:09.272    0:01:31.551    0:29:52.197    1:52:19.99

Division: TriM30-34

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      188    KROM, Zachary             NEW HAVEN CT                     0:11:48.965    0:00:50.766    0:53:16.357    0:01:00.874    0:26:29.683    1:33:26.64
2      255    LEACH, Matt               ARMONK NY                        0:10:53.056    0:01:30.089    0:59:02.222    0:01:22.883    0:32:29.047    1:45:17.29
3      170    LEVINE, Benjamin          STAMFORD CT                      0:09:29.039    0:00:53.523    1:03:29.281    0:00:50.310    0:31:32.387    1:46:14.54
4      179    MURPHY, Paul              DALLAS PA                        0:10:27.794    0:02:01.466    1:05:06.120    0:01:15.224    0:31:31.030    1:50:21.63
5      157    HEITKAMP, Stephen         NEW YORK NY                      0:15:15.810    0:02:04.242    1:04:29.847    0:00:47.819    0:28:19.268    1:50:56.98
6      143    ANDERSON, Hugh            ITHACA NY                        0:15:12.774    0:04:12.700    1:19:11.373    0:00:54.134    0:26:17.509    2:05:48.49
7      140    BARTH, Kris               NEW WINDSOR NY                   0:11:19.401    0:02:58.112    1:17:20.562    0:00:48.392    0:44:21.993    2:16:48.46

Division: TriM35-39

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      259    BINNIE, Andrew            RHINEBECK NY USA                 0:09:15.621    0:01:08.596    0:51:40.595    0:00:49.023    0:24:44.493    1:27:38.32
2      134    FETYKO, Richard           NEW YORK NY                      0:10:17.549    0:01:50.499    0:55:00.512    0:00:51.166    0:26:38.274    1:34:38.00
3      261    DENEHY, Bill              COLD SPRING NY USA               0:12:26.115    0:00:56.166    0:55:25.316    0:00:49.820    0:26:00.789    1:35:38.20
4      260    OFLANAGAN, David          JERSEY CITY NY USA               0:11:20.684    0:01:55.071    1:04:08.002    0:01:16.950    0:28:12.845    1:46:53.55
5      264    BARRET, Frank             CLINTDALE NY USA                 0:12:37.593    0:03:08.108    1:01:32.765    0:03:01.491    0:42:13.260    2:02:33.21
6      133    RACEK, Oto                CLIFFSIDE PARK NJ                0:10:00.217    0:03:08.047    1:09:54.331    0:02:13.563    0:44:04.393    2:09:20.55

Division: TriM40-44

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      185    CORTES, Christian         BOLTON MA                        0:12:39.158    0:02:08.385    0:59:10.342    0:00:56.315    0:27:52.274    1:42:46.47
2      265    MARKER, Chris             BEDFERD CORNERY NY USA           0:11:30.881    0:02:27.333    0:57:14.367    0:01:21.212    0:32:43.405    1:45:17.19
3      120    FETEIHA, Muhammad         SUMMIT NJ                        0:11:49.406    0:01:31.745    1:00:37.634    0:00:44.440    0:30:44.919    1:45:28.14
4      196    TEDESCO, Marco            NEW YORK NY                      0:11:20.558    0:01:58.848    1:02:49.099    0:01:01.071    0:30:16.998    1:47:26.57
5      142    KIM, Surin                BROOKLYN NY                      0:11:29.067    0:01:05.401    1:02:40.068    0:00:40.237    0:33:25.920    1:49:20.69

Division: TriM45-49

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      191    BOYKO, Arthur             POUGHKEEPSIE NY                  0:07:05.303    0:00:48.239    0:53:15.245    0:00:41.758    0:25:50.457    1:27:41.00
2      176    MCCUE, Edward             VERBANK NY                       0:11:15.064    0:00:56.247    0:51:27.778    0:00:54.269    0:26:48.821    1:31:22.17
3      254    FEMENELLA, Mark           HYDE PARK NY                     0:10:29.532    0:01:32.014    0:55:31.971    0:00:59.792    0:29:35.304    1:38:08.61
4      257    BLOUGH, Michael           RIFTON NY USA                    0:12:23.274    0:01:42.284    1:02:43.495    0:00:37.929    0:29:35.789    1:47:02.77
5      149    CRITTENDEN, Paul          STAATSBURG NY                    0:11:54.169    0:02:05.573    1:03:03.934    0:01:13.036    0:34:16.626    1:52:33.33
6      118    STANDEFER, James          TIVOLI NY                        0:11:03.714    0:03:03.262    1:11:40.744    0:01:53.374    0:48:05.056    2:15:46.15

Division: TriM50-54

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      127    LEWIS, Gary               POUGHKEEPSIE NY                  0:12:21.466    0:01:40.949    0:58:36.185    0:02:34.581    0:30:45.079    1:45:58.26
2      198    LIBERMAN, Roger           NEW YORK NY                      0:13:26.113    0:01:53.479    1:08:10.185    0:01:05.490    0:29:14.672    1:53:49.93
3      184    KINISKY, Tom              MAHOPAC NY                       0:10:48.941    0:04:06.102    1:08:01.987    0:02:23.079    0:33:09.707    1:58:29.81
4      164    SCHMIDT, Stephen          WAPPINGER FALLS NY               0:10:20.255    0:03:08.016    1:19:27.763    0:02:00.509    0:35:33.883    2:10:30.42

Division: TriM55-59

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      117    DUFFY, Jim                STATEN ISLAND NY                 0:16:13.343    0:03:39.602    1:07:25.922    0:02:04.959    0:48:40.760    2:18:04.58

Division: TriM60-64

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      155    MACNAMARA, Mark           RED HOOK NY                      0:15:06.189    0:02:35.963    0:58:54.257    0:01:26.717    0:31:33.223    1:49:36.34
2      132    BARTH, John               NEW WINDSOR NY                   0:14:55.593    0:05:04.825    1:22:20.901    0:01:35.233    0:41:55.864    2:25:52.41

Division: TriF25-29

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      250    ANDREW, Taryn             NEW YORK NY                      0:09:01.889    0:01:38.554    1:04:20.600    0:00:59.840    0:29:38.008    1:45:38.89
2      177    GORTON, Stephanie         BROOKLYN NY                      0:11:21.822    0:01:55.273    1:07:30.996    0:01:19.167    0:28:14.364    1:50:21.62
3      252    KETCHAM, Alyssa           SALT POINT NY                    0:10:28.576    0:02:03.027    1:11:05.401    0:01:32.457    0:34:22.440    1:59:31.90
4      144    BARTH, Kimberly           ITHACA NY                        0:14:49.745    0:02:32.172    0:50:24.668    0:01:20.475    0:51:03.139    2:00:10.19
5      136    GUZMAN, Amanda            ASTORIA NY                       0:13:41.576    0:02:21.417    1:15:33.966    0:01:03.925    0:33:21.277    2:06:02.16
6      159    HAROUNZADEH, Nargus       NEW YORK NY                      0:11:40.080    0:01:31.266    1:10:00.261    0:01:55.480    0:41:06.548    2:06:13.63
7      253    TORRES, Kelly             POUGHKEEPSIE NY                  0:16:11.971    0:01:54.213    1:18:08.571    0:01:01.225    0:32:50.305    2:10:06.28
8      135    OLSEN, Alexandra          NEW YORK NY                      0:10:03.862    0:02:51.130    1:33:01.615    0:00:54.982    0:40:30.292    2:27:21.88

Division: TriF30-34

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      152    TIDERINGTON, Emmy         BROOKLYN NY                      0:11:18.226    0:03:10.007    1:12:52.886    0:00:59.484    0:33:16.268    2:01:36.87
2      158    BARINGER, Laura           NEW YORK NY                      0:12:40.013    0:01:55.015    1:14:47.452    0:01:06.508    0:36:20.462    2:06:49.45
3      161    SOLIKOVA, Angela          BRONX NY                         0:13:09.739    0:02:55.905    1:26:21.508    0:00:59.260    0:42:16.397    2:25:42.80

Division: TriF35-39

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      172    SHOCKLEY, Summer          NEW YORK NY                      0:16:13.240    0:02:04.567    1:09:10.526    0:01:59.245    0:37:46.505    2:07:14.08
2      186    KIM, Suzy                 NEW YORK NY                      0:13:01.876    0:02:02.803    1:07:16.443    0:01:08.929    0:44:02.732    2:07:32.78
3      189    KOZIAK, Kristen           NEW WINDSOR NY                   0:11:54.298    0:03:09.108    1:21:35.956    0:01:31.288    0:38:39.618    2:16:50.26
4      193    STRADFORD, Karen          BROOKLYN NY                      0:12:32.674    0:02:48.385    1:18:51.388    0:01:17.803    0:41:26.266    2:16:56.51

Division: TriF40-44

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      190    WESTERMAN, Christine      ROCK HILL NY                     0:11:00.209    0:01:27.903    1:05:44.456    0:00:53.643    0:32:06.854    1:51:13.06
2      121    FETEIHA, Sana             SUMMIT NJ                        0:13:44.410    0:01:23.214    1:06:29.282    0:01:06.080    0:34:45.401    1:57:28.38

Division: TriF45-49

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      258    LEWIS, Margaret           POUGHKEEPSIE NY                  0:14:49.179    0:04:33.294    1:13:01.530    0:03:08.361    0:39:35.405    2:15:07.76

Division: TriF50-54

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      169    SHURTER, Joanne           MIDDLETOWN NY                    0:11:58.894    0:01:41.956    1:14:48.096    0:01:24.439    0:34:49.479    2:04:42.86
2      138    AUGARTEN, Deborah         SCARSDALE NY                     0:16:17.854    0:02:35.109    1:28:32.742    0:02:40.718    0:45:29.725    2:35:36.14

Division: TriF55-59

Place  Bib    Name                      City                             Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      262    SCHUBERT, Diane           NTTP NY USA                      0:11:55.606    0:02:38.171    1:05:39.013    0:01:10.054    0:32:28.716    1:53:51.56
2      167    FELDERMAM, Lisa           SYOSSET NY                       0:11:52.111    0:02:51.637    1:17:09.954    0:02:07.186    0:44:36.889    2:18:37.77




16th Annual HUDSON VALLEY DUATHLON - July 15, 2012 - Ulster Landing Park

For questions about results only please email info@triandduit.com

Overall by Distance: Duathlon

Place  Bib    Name                      City                     Division             Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      195    WALDRON, Eric             KERHONKSON NY            1st Place Male       0:06:12.105    0:00:43.443    0:51:05.590    0:00:40.217    0:24:04.165    1:22:45.52
2      263    GALLAGHER, Dylan          KINGSTON NY USA          2nd Place Male       0:06:31.162    0:00:45.143    0:49:05.577    0:00:37.978    1:41:52.412    1:23:10.87
3      182    FOSTER, Dennis            PLEASANT VALLEY NY       3rd Place Male       0:07:06.084    0:00:39.353    0:50:23.203    0:00:34.540    0:26:05.824    1:24:49.00
4      267    LAZZARA, Jonathan         RENSSELAER NY USA        Du-M 18-29           0:06:25.874    0:00:44.667    0:55:39.668    0:00:40.320    0:27:28.614    1:30:59.14
5      256    SCHALLENKAMP, Steve       KINGSTON NY USA          Du-M 50-59           0:06:38.261    0:01:05.660    0:58:29.994    0:01:11.070    0:25:14.087    1:32:39.07
6      123    GAVIN, Don                KINGS PARK NY            Du-M 60-69           0:07:34.605    0:00:41.178    0:56:10.070    0:00:56.737    0:28:48.329    1:34:10.91
7      150    LYNCH, Joseph             YONKERS NY               Du-M 30-39           0:06:39.565    0:00:53.178    0:59:34.273    0:01:10.925    0:28:31.701    1:36:49.64
8      266    WEBER, Shylar             RENSSELAER NY USA        1st Place Female     0:07:07.147    0:00:43.359    1:02:30.635    0:00:52.599    0:29:43.620    1:40:57.36
9      171    POSPISCIL, Robert         NESCONSET NY             Du-M 60-69           0:08:04.939    0:00:50.446    1:00:52.058    0:00:56.289    0:32:11.575    1:42:55.30
10     194    NARANJO, Alfonso          BEACON NY                Du-M 50-59           0:08:29.296    0:02:15.771    1:01:48.558    0:01:22.994    0:32:28.309    1:46:24.92
11     119    STOBART, Dominic          PELHAM NY                Du-M 40-49           0:09:03.977    0:01:15.716    1:00:25.909    0:01:13.737    0:42:12.221    1:54:11.56
12     199    KRAKOWER, Martin          WOODSTOCK NY             Du-M 60-69           0:09:10.561    0:01:22.645    1:05:11.638    0:01:25.896    0:37:56.503    1:55:07.24
13     165    JEFFRIES, Jason           PELHAM NY                Du-M 40-49           0:09:08.467    0:01:01.199    1:08:46.128    0:00:54.589    0:37:28.227    1:57:18.61
14     192    COVIELLO, Michael         TUXEDO NY                Du-M 50-59           0:09:14.477    0:01:53.570    1:12:27.630    0:01:49.205    0:34:34.099    1:59:58.98
15     122    GAVIN, Ellie              KINGS PARK NY            2nd Place Female     0:10:24.748    0:00:51.951    1:10:04.809    0:01:36.057    0:40:20.135    2:03:17.70
0      151    BELL, Keith               MONTGOMERY NY            Du-M 40-49           0:08:56.693    0:01:18.997    1:06:39.627    1:21:58.028                   DQ

Division: Du Overall Male

Place  Bib    Name                      City                      Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      195    WALDRON, Eric             KERHONKSON NY             0:06:12.105    0:00:43.443    0:51:05.590    0:00:40.217    0:24:04.165    1:22:45.52
2      263    GALLAGHER, Dylan          KINGSTON NY USA           0:06:31.162    0:00:45.143    0:49:05.577    0:00:37.978    1:41:52.412    1:23:10.87
3      182    FOSTER, Dennis            PLEASANT VALLEY NY        0:07:06.084    0:00:39.353    0:50:23.203    0:00:34.540    0:26:05.824    1:24:49.00

Division: Du Overall Female

Place  Bib    Name                      City                      Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      266    WEBER, Shylar             RENSSELAER NY USA         0:07:07.147    0:00:43.359    1:02:30.635    0:00:52.599    0:29:43.620    1:40:57.36
2      122    GAVIN, Ellie              KINGS PARK NY             0:10:24.748    0:00:51.951    1:10:04.809    0:01:36.057    0:40:20.135    2:03:17.70

Division: Du-M 18-29

Place  Bib    Name                      City                      Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      267    LAZZARA, Jonathan         RENSSELAER NY USA         0:06:25.874    0:00:44.667    0:55:39.668    0:00:40.320    0:27:28.614    1:30:59.14

Division: Du-M 30-39

Place  Bib    Name                      City                      Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      150    LYNCH, Joseph             YONKERS NY                0:06:39.565    0:00:53.178    0:59:34.273    0:01:10.925    0:28:31.701    1:36:49.64

Division: Du-M 40-49

Place  Bib    Name                      City                      Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      119    STOBART, Dominic          PELHAM NY                 0:09:03.977    0:01:15.716    1:00:25.909    0:01:13.737    0:42:12.221    1:54:11.56
2      165    JEFFRIES, Jason           PELHAM NY                 0:09:08.467    0:01:01.199    1:08:46.128    0:00:54.589    0:37:28.227    1:57:18.61

Division: Du-M 50-59

Place  Bib    Name                      City                      Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      256    SCHALLENKAMP, Steve       KINGSTON NY USA           0:06:38.261    0:01:05.660    0:58:29.994    0:01:11.070    0:25:14.087    1:32:39.07
2      194    NARANJO, Alfonso          BEACON NY                 0:08:29.296    0:02:15.771    1:01:48.558    0:01:22.994    0:32:28.309    1:46:24.92
3      192    COVIELLO, Michael         TUXEDO NY                 0:09:14.477    0:01:53.570    1:12:27.630    0:01:49.205    0:34:34.099    1:59:58.98

Division: Du-M 60-69

Place  Bib    Name                      City                      Run 1          T1             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      123    GAVIN, Don                KINGS PARK NY             0:07:34.605    0:00:41.178    0:56:10.070    0:00:56.737    0:28:48.329    1:34:10.91
2      171    POSPISCIL, Robert         NESCONSET NY              0:08:04.939    0:00:50.446    1:00:52.058    0:00:56.289    0:32:11.575    1:42:55.30
3      199    KRAKOWER, Martin          WOODSTOCK NY              0:09:10.561    0:01:22.645    1:05:11.638    0:01:25.896    0:37:56.503    1:55:07.24