Home2003 Race Calendar2003 Race ResultsAnnouncementsVolunteer Now!Job Openings

 
 5th Annual PUTNAM COUNTY TRIATHLON - Vetrans Memorial Park - July 8, 2012

For questions about results only; email info@triandduit.com.

Overall by Distance: Triathlon

Place  Bib    Name                          City                         Division            Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      94     EASON, Ryan                   NEW YORK NY                  1st Place Male      0:06:22.464    0:00:28.938    0:36:33.153    0:00:25.840    0:14:21.591    0:58:11.986
2      128    CONROY, Daniel                STAMFORD CT                  2nd Place Male      0:07:37.796    0:01:00.693    0:38:21.855    0:00:30.050    0:16:43.608    1:04:14.002
3      25     DE LUCCIA, Mark               HIGHLAND NY                  3rd Place Male      0:08:37.442    0:00:28.172    0:38:30.371    0:00:49.871    0:16:01.803    1:04:27.659
4      29     ODELL, Shane                  RED HOOK NY                  TriM25-29           0:08:11.773    0:00:46.562    0:40:27.082    0:00:47.586    0:17:03.362    1:07:16.365
5      145    FAUBER, Rob                   PELHAM NY                    TriM40-44           0:09:06.560    0:00:56.184    0:40:15.133    0:00:35.784    0:16:36.274    1:07:29.935
6      110    ESPEJO, Michael               BREWSTER NY                  TriM18-24           0:07:53.985    0:00:57.357    0:42:36.391    0:00:44.869    0:17:53.067    1:10:05.669
7      146    WILLIAMS, Andy                PELHAM NY                    TriM40-44           0:11:09.231    0:00:46.306    0:39:15.694    0:00:47.517    0:18:06.979    1:10:05.727
8      68     MCINTYRE, Brian               CARMEL NY                    TriM40-44           0:08:28.418    0:01:07.037    0:41:54.334    0:00:37.300    0:18:58.165    1:11:05.254
9      134    HIRSCH, John                  YORKTOWN HEIGHTS NY          TriM45-49           0:09:07.926    0:01:10.682    0:43:53.452    0:00:47.369    0:17:18.899    1:12:18.328
10     122    LATORRE, Tom                  NANUET NY                    TriM50-54           0:11:43.700    0:01:37.760    0:40:15.226    0:00:47.544    0:19:03.393    1:13:27.623
11     21     WALSH, Christopher            PAWLING NY                   TriM35-39           0:09:52.543    0:01:01.330    0:44:49.936    0:00:50.981    0:17:16.236    1:13:51.026
12     156    YANNONE, Mickey               NEWBRGH NY                   TriM30-34           0:12:41.872    0:01:08.244    0:42:08.759    0:00:44.855    0:17:38.379    1:14:22.109
13     157    GIAM, Christopher             HOPEWELL JUNCTIO NY          TriM50-54           0:08:59.887    0:01:06.272    0:45:09.135    0:00:38.547    0:18:29.338    1:14:23.179
14     92     DOTSON, William               NEW YORK NY                  TriM40-44           0:08:15.209    0:01:31.424    0:45:08.909    0:00:32.642    0:18:56.993    1:14:25.177
15     131    BURKE, Brian                  YORKTOWN HEIGHTS NY          TriM45-49           0:09:14.989    0:01:17.722    0:45:02.625    0:00:39.416    0:18:56.363    1:15:11.115
16     139    SIMON, Caitlin                NEW YORK NY                  1st Place Female    0:09:01.407    0:01:42.851    0:45:31.357    0:00:29.816    0:19:20.754    1:16:06.185
17     95     SAMPERE, Gery                 ARMONK NY                    TriM50-54           0:08:52.740    0:01:33.873    0:44:53.287    0:00:44.321    0:20:18.770    1:16:22.991
18     31     SMITH, James                  PLEASANTVILLE NY             TriM55-59           0:09:53.215    0:01:38.751    0:46:48.474    0:00:55.571    0:17:44.727    1:17:00.738
19     155    CHATFIELD, Kristel            NEWBRGH NY                   2nd Place Female    0:09:27.038    0:01:19.068    0:45:31.864    0:00:53.223    0:20:23.117    1:17:34.310
20     65     GLANZMAN, Adam                SCARSDALE NY                 TriM18-24           0:09:44.312    0:02:01.316    0:49:24.548    0:00:17.315    0:17:09.076    1:18:36.567
21     7      VALES, Tom                    DOBBS FERRY NY               TriM45-49           0:07:34.573    0:00:37.382    0:46:47.416    0:00:39.378    0:23:11.949    1:18:50.698
22     127    TEDESCO, Marco                NEW YORK NY                  TriM40-44           0:10:42.054    0:01:22.972    0:47:09.531    0:00:21.932    0:19:44.982    1:19:21.471
23     56     KASLOWITZ, Amanda             NORWALK CT                   3rd Place Female    0:10:03.919    0:00:54.687    0:48:54.810    0:00:46.433    0:18:55.049    1:19:34.898
24     77     DONNELLY, Cathaleen           CAMPBELL HALL NY             TriF50-54           0:10:53.307    0:01:15.874    0:45:12.109    0:00:41.423    0:21:42.143    1:19:44.856
25     119    SRDANOVIC, Dominique          STAMFORD CT                  TriF40-44           0:09:21.721    0:01:01.508    0:47:04.259    0:00:32.000    0:21:47.426    1:19:46.914
26     143    ANDERSON, Ryan                MAHOPAC NY                   TriM18-24           0:08:08.152    0:01:33.038    0:51:20.391    0:00:22.814    0:18:34.599    1:19:58.994
27     35     ROHRS, Lisa                   CONGERS NY                   TriF25-29           0:06:22.487    0:01:03.751    0:50:39.448    0:00:50.273    0:21:40.941    1:20:36.900
28     72     CICCONE, Rocco                FRANKLIN PARK NJ             TriM40-44           0:09:39.681    0:01:20.223    0:46:14.180    0:01:16.175    0:22:45.977    1:21:16.236
29     133    CUNNINGHAM, James             BREWSTER NY                  TriM40-44           0:09:18.870    0:01:51.371    0:48:05.540    0:00:58.213    0:21:04.086    1:21:18.080
30     15     FRANKEN, Erich                RYE NY                       TriM45-49           0:09:45.563    0:02:07.755    0:46:59.711    0:00:54.342    0:22:23.443    1:22:10.814
31     140    ACETO, Sheri                  POUGHKEEPSIE NY              TriF30-34           0:09:52.028    0:01:19.280    0:48:08.187    0:00:49.249    0:22:14.240    1:22:22.984
32     135    MADDEN, Thomas                CARMEL NY                    TriM65-69           0:09:41.970    0:01:18.841    0:49:03.681    0:01:11.253    0:21:49.512    1:23:05.257
33     153    LOWELL, Kathleen              POUGHQUAG NY                 TriF45-49           0:10:00.065    0:01:28.534    0:47:48.828    0:01:25.223    0:22:26.450    1:23:09.100
34     30     CONROY, Stephen               WHITE PLAINS NY              TriM30-34           0:09:42.235    0:01:57.290    0:49:28.963    0:00:39.682    0:21:36.781    1:23:24.951
35     83     GALBRAITH, Fred               NEW WINDSOR NY               TriM35-39           0:09:22.594    0:01:25.450    0:49:46.036    0:01:00.258    0:21:59.158    1:23:33.496
36     154    KELLY, Patrick                WARWICK NY                   TriM40-44           0:09:43.468    0:01:46.892    0:48:36.519    0:00:25.725    0:23:06.897    1:23:39.501
37     38     LEDDY, Andrea                 ALEXANDRIA LA                TriF35-39           0:11:33.974    0:00:41.962    0:47:32.228    0:00:27.806    0:23:45.978    1:24:01.948
38     42     WALSH, Kevin                  EMERSON NJ                   TriM40-44           0:09:39.869    0:02:07.980    0:50:58.321    0:01:35.597    0:20:42.369    1:25:04.136
39     108    CRAINRE, Dawn                 CHAPPAQUA NY                 TriF40-44           0:08:20.722    0:01:39.144    0:54:57.429    0:00:25.823    0:19:56.855    1:25:19.973
40     132    MCCORMACK, Karen              GLENHAM NY                   TriF40-44           0:11:41.551    0:01:25.314    0:49:27.192    0:01:05.355    0:21:58.571    1:25:37.983
41     71     RODRIGUES, Anthony            MOUNT KISCO NY               TriM45-49           0:11:14.570    0:02:32.122    0:50:36.421    0:00:29.904    0:20:53.509    1:25:46.526
42     123    LATORRE, Nancy                NANUET NY                    TriF50-54           0:11:36.151    0:01:26.543    0:48:05.394    0:01:04.857    0:23:39.768    1:25:52.713
43     33     POLESKY, Lois                 ROSLYN HEIGHTS NY            TriF55-59           0:10:54.460    0:01:20.417    0:50:41.796    0:01:06.187    0:22:43.888    1:26:46.748
44     138    SIMON, Andrew                 NEW YORK NY                  TriM30-34           0:09:41.354    0:01:26.199    0:45:05.044    0:01:45.363    0:29:02.531    1:27:00.491
45     149    FELLOR, Steven                MAHOPAC NY                   TriM55-59           0:09:09.694    0:01:37.193    0:52:05.320    0:01:12.544    0:23:06.442    1:27:11.193
46     8      BROWN, Barrett                RIDGEFIELD CT                TriM40-44           0:09:43.750    0:00:52.243    0:51:39.290    0:00:35.690    0:24:26.430    1:27:17.403
47     105    GUERRERO, Nelson              KATONAH NY                   TriM18-24           0:11:14.795    0:01:09.896    0:54:37.727    0:00:21.078    0:20:01.238    1:27:24.734
48     2      MARGIOTTA, Andrea             POUGHQUAG NY                 TriF40-44           0:07:22.071    0:02:01.536    0:57:03.022    0:00:26.393    0:20:32.379    1:27:25.401
49     36     ROHRS, Larry                  CONGERS NY                   TriM55-59           0:10:20.490    0:02:41.992    0:50:35.602    0:00:56.481    0:22:51.962    1:27:26.527
50     4      OLIVER, Tamlyn                PLEASANTVILLE NY             TriF45-49           0:11:33.128    0:01:57.487    0:51:40.454    0:01:14.366    0:21:03.359    1:27:28.794
51     49     SCHIRM, Sven                  WHITE PLAINS NY              TriM40-44           0:11:01.848    0:01:41.201    0:51:40.894    0:01:25.185    0:21:54.660    1:27:43.788
52     58     CHUNG, Michael                WEST NYACK NY                TriM40-44           0:10:35.669    0:02:18.351    0:52:51.118    0:01:05.688    0:21:10.980    1:28:01.806
53     137    BENEDICT, Cynthia             MIDDLETOWN NY                TriF55-59           0:09:51.364    0:01:44.282    0:53:29.390    0:00:49.551    0:22:08.399    1:28:02.986
54     53     BRAFFETT, Miles               NEW YORK NY                  TriM50-54           0:09:51.403    0:02:00.388    0:50:37.117    0:01:22.587    0:24:53.811    1:28:45.306
55     141    CAPPIELLO, Thomas             BROOKLYN NY                  TriM45-49           0:10:49.558    0:02:03.055    0:52:30.680    0:01:21.431    0:22:38.886    1:29:23.610
56     126    BANACH-MINIHANE, Jennifer     HYDE PARK NY                 TriF30-34           0:11:54.104    0:01:41.269    0:56:35.663    0:00:35.195    0:18:44.914    1:29:31.145
57     79     BURKE, Susan                  SOUTH SALEM NY               TriF45-49           0:10:00.930    0:01:54.604    0:52:32.120    0:00:43.637    0:24:35.546    1:29:46.837
58     86     SMITH, Matthew                NEW FAIRFIELD CT             TriM40-44           0:11:57.140    0:01:44.058    0:51:56.206    0:01:01.274    0:23:26.270    1:30:04.948
59     19     MAXFIELD, Jim                 STAMFORD CT                  TriM45-49           0:08:46.371    0:02:02.254    0:56:09.875    0:01:25.408    0:22:25.560    1:30:49.468
60     34     GRAY, Ian                     NEW YORK NY                  TriM35-39           0:09:50.964    0:02:26.430    0:53:50.516    0:00:55.460    0:25:00.036    1:32:03.406
61     136    LOCOVARE, Thomas              NEW MILFORD NJ               TriM45-49           0:11:46.689                                  0:57:01.586    0:23:21.202    1:32:09.477
62     54     YOUNGWOOD, Stephen            NEW YORK NY                  TriM40-44           0:10:50.478    0:01:59.532    0:55:27.341    0:01:09.737    0:23:16.390    1:32:43.478
63     91     GREEN, John                   OSSONING NY                  TriM50-54           0:11:37.609    0:03:25.618    0:52:27.721    0:01:53.599    0:24:29.870    1:33:54.417
64     66     FORRESTER, Thomas             WURTSBORO NY                 TriM40-44           0:12:01.379    0:01:57.965    0:56:17.252    0:00:39.016    0:23:26.066    1:34:21.678
65     107    PEREZ, Hector                 PORT CHESTER NY              TriM30-34           0:12:20.311    0:02:23.237    0:56:43.775    0:01:59.959    0:21:17.259    1:34:44.541
66     118    STONE, Jeff                   CROTON ON THE HU NY          TriM55-59           0:14:17.383    0:02:20.806    0:56:06.044    0:00:38.088    0:23:10.934    1:36:33.255
67     73     POLHILL, Ali                  BREWSTER NY                  TriF18-24           0:06:19.810    0:01:39.457    1:02:15.613    0:00:41.642    0:25:39.559    1:36:36.081
68     129    GORDON, Howland               STAMFORD CT                  TriM35-39           0:12:12.609    0:02:47.143    1:00:06.670    0:01:24.706    0:20:35.244    1:37:06.372
69     124    BRADY, Claire                 TAPPAN NY                    TriF30-34           0:09:34.194    0:01:29.789    1:07:08.459    0:00:14.088    0:19:23.579    1:37:50.109
70     82     MARZOTTO, Diane               MAHOPAC NY                   TriF50-54           0:11:17.811    0:02:02.557    0:56:45.095    0:01:00.230    0:26:55.213    1:38:00.906
71     78     DELGADO, Andres               GOLDENS BRIDGE NY            TriM25-29           0:11:53.779    0:04:01.427    0:58:58.040    0:00:41.065    0:23:06.125    1:38:40.436
72     74     PERALTA, Brian                BEACON NY                    TriM50-54           0:11:29.925    0:03:56.623    0:57:01.889    0:01:08.387    0:25:38.191    1:39:15.015
73     69     HESS, Jennifer                BREWSTER NY                  TriF40-44           0:10:40.042    0:02:17.909    1:02:20.491    0:00:24.870    0:24:35.617    1:40:18.929
74     121    WEBSTER, Raey                 WARWICK NY                   TriM70 & Over       0:11:44.671    0:04:21.295    0:58:48.511    0:00:53.109    0:24:55.820    1:40:43.406
75     18     VANASELJA, Siim               NEW YORK NY                  TriM35-39           0:09:38.000    0:03:07.094    0:54:54.981    0:00:38.227    0:32:56.418    1:41:14.720
76     85     ANDERSON, Lorraine            PATTERSON NY                 TriF45-49           0:12:18.437    0:02:49.276    0:58:09.787    0:01:11.983    0:26:45.755    1:41:15.238
77     81     ALTSCHULER, Sandra            SOMERS NY                    TriF45-49           0:11:32.602    0:02:25.381    0:59:39.588    0:01:10.706    0:26:36.554    1:41:24.831
78     100    ANDERSON, Monette             BROOKLYN NY                  TriF18-24           0:11:11.442    0:02:20.577    1:07:17.067    0:00:27.828    0:21:34.279    1:42:51.193
79     1      LITTMANN, Ruth                GOLDENS BRIDGE NY            TriF45-49           0:16:35.287    0:02:40.064    1:01:17.108    0:00:25.881    0:22:02.972    1:43:01.312
80     23     SMITH, Michelle               NEW YORK NY                  TriF40-44           0:11:35.588                                  1:03:05.930    0:28:27.495    1:43:09.013
81     24     COTUMACCIO, Alix              BRONX NY                     TriF35-39           0:12:19.121    0:03:14.848    1:02:02.086    0:01:07.485    0:24:35.566    1:43:19.106
82     101    LEVINE, Peter                 NEW YORK NY                  TriM65-69           0:11:08.534    0:03:48.239    1:01:10.174    0:00:46.039    0:27:24.602    1:44:17.588
83     93     FRIEDLAENDER, Diane           CHAPPAQUA NY                 TriF45-49           0:11:07.358    0:02:22.450    1:02:02.740    0:01:45.920    0:30:09.676    1:47:28.144
84     102    FITZGERALD, Brenda            WANTAGH NY                   TriF45-49           0:13:19.106    0:01:31.757    1:05:15.334    0:00:37.437    0:26:49.956    1:47:33.590
85     103    FITZGERALD, Neal              WANTAGH NY                   TriM45-49           0:12:54.773    0:02:23.706    1:03:57.960    0:01:25.605    0:26:51.699    1:47:33.743
86     52     LEWIS, Jennifer               WHITE PLAINS NY              TriF40-44           0:15:13.319    0:02:55.302    1:00:03.917    0:01:34.631    0:29:04.188    1:48:51.357
87     48     MCGOVERN, Paige               CORTLANDT MANOR NY           TriF18-24           0:12:09.088    0:01:51.825    1:09:06.844    0:00:42.154    0:25:15.414    1:49:05.325
88     37     RICHEY, Brandon               CONGERS NY                   TriM25-29           0:13:16.937    0:02:47.718    1:02:39.156    0:01:20.052    0:30:30.772    1:50:34.635
89     148    SOLOFF, Shani                 STAMFORD CT                  TriF35-39           0:13:31.189    0:01:33.857    1:08:03.415    0:01:25.255    0:29:01.305    1:53:35.021
90     75     WYLER, Rachel                 WHITE PLAINS NY              TriF25-29           0:12:26.527    0:03:33.762    1:06:53.218    0:00:16.904    0:30:24.841    1:53:35.252
91     152    RUCKER, Lisa                  MAHOPAC NY                   TriF55-59           0:11:48.247    0:03:46.406    1:07:12.734    0:01:50.356    0:29:22.860    1:54:00.603
92     99     SILFEN, Mona                  NEW ROCHELLE NY              TriF40-44           0:11:21.848    0:02:21.832    1:11:02.665    0:01:06.210    0:28:41.213    1:54:33.768
93     113    BURMASTER, Marissa            CORTLANDT MANOR NY           TriF30-34           0:12:02.216    0:05:26.435    1:11:28.160    0:01:52.836    0:26:01.862    1:56:51.509
94     5      SOTMARY, Christine            CROMPOND NY                  TriF60 & Over       0:14:23.399    0:01:04.844    1:13:49.774    0:00:39.560    0:29:30.031    1:59:27.608
95     3      MCDONAGH, Coralie             BREWSTER NY                  TriF35-39           0:11:57.974    0:03:24.745    1:20:11.238    0:00:56.473    0:31:02.075    2:07:32.505
96     80     MANKES, Sarah                 NEW YORK NY                  TriF25-29           0:13:30.680    0:04:19.380    1:18:21.559    0:00:28.515    0:32:59.046    2:09:39.180
0      147    SCHACHT, Kent                 GARRISON NY                  TriM40-44           0:06:14.632    0:03:55.999    0:57:07.618    0:01:38.907    0:23:39.578    DQ - Did not finish swim.

Division: Tri Overall Male

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      94     EASON, Ryan                   NEW YORK NY                  0:06:22.464    0:00:28.938    0:36:33.153    0:00:25.840    0:14:21.591    0:58:11.98
2      128    CONROY, Daniel                STAMFORD CT                  0:07:37.796    0:01:00.693    0:38:21.855    0:00:30.050    0:16:43.608    1:04:14.00
3      25     DE LUCCIA, Mark               HIGHLAND NY                  0:08:37.442    0:00:28.172    0:38:30.371    0:00:49.871    0:16:01.803    1:04:27.65

Division: Tri Overall Female

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      139    SIMON, Caitlin                NEW YORK NY                  0:09:01.407    0:01:42.851    0:45:31.357    0:00:29.816    0:19:20.754    1:16:06.18
2      155    CHATFIELD, Kristel            NEWBRGH NY                   0:09:27.038    0:01:19.068    0:45:31.864    0:00:53.223    0:20:23.117    1:17:34.31
3      56     KASLOWITZ, Amanda             NORWALK CT                   0:10:03.919    0:00:54.687    0:48:54.810    0:00:46.433    0:18:55.049    1:19:34.89

Division: TriM18-24

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      110    ESPEJO, Michael               BREWSTER NY                  0:07:53.985    0:00:57.357    0:42:36.391    0:00:44.869    0:17:53.067    1:10:05.66
2      65     GLANZMAN, Adam                SCARSDALE NY                 0:09:44.312    0:02:01.316    0:49:24.548    0:00:17.315    0:17:09.076    1:18:36.56
3      143    ANDERSON, Ryan                MAHOPAC NY                   0:08:08.152    0:01:33.038    0:51:20.391    0:00:22.814    0:18:34.599    1:19:58.99
4      105    GUERRERO, Nelson              KATONAH NY                   0:11:14.795    0:01:09.896    0:54:37.727    0:00:21.078    0:20:01.238    1:27:24.73

Division: TriM25-29

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      29     ODELL, Shane                  RED HOOK NY                  0:08:11.773    0:00:46.562    0:40:27.082    0:00:47.586    0:17:03.362    1:07:16.36
2      78     DELGADO, Andres               GOLDENS BRIDGE NY            0:11:53.779    0:04:01.427    0:58:58.040    0:00:41.065    0:23:06.125    1:38:40.43
3      37     RICHEY, Brandon               CONGERS NY                   0:13:16.937    0:02:47.718    1:02:39.156    0:01:20.052    0:30:30.772    1:50:34.63

Division: TriM30-34

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      156    YANNONE, Mickey               NEWBRGH NY                   0:12:41.872    0:01:08.244    0:42:08.759    0:00:44.855    0:17:38.379    1:14:22.10
2      30     CONROY, Stephen               WHITE PLAINS NY              0:09:42.235    0:01:57.290    0:49:28.963    0:00:39.682    0:21:36.781    1:23:24.95
3      138    SIMON, Andrew                 NEW YORK NY                  0:09:41.354    0:01:26.199    0:45:05.044    0:01:45.363    0:29:02.531    1:27:00.49
4      107    PEREZ, Hector                 PORT CHESTER NY              0:12:20.311    0:02:23.237    0:56:43.775    0:01:59.959    0:21:17.259    1:34:44.54

Division: TriM35-39

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      21     WALSH, Christopher            PAWLING NY                   0:09:52.543    0:01:01.330    0:44:49.936    0:00:50.981    0:17:16.236    1:13:51.02
2      83     GALBRAITH, Fred               NEW WINDSOR NY               0:09:22.594    0:01:25.450    0:49:46.036    0:01:00.258    0:21:59.158    1:23:33.49
3      34     GRAY, Ian                     NEW YORK NY                  0:09:50.964    0:02:26.430    0:53:50.516    0:00:55.460    0:25:00.036    1:32:03.40
4      129    GORDON, Howland               STAMFORD CT                  0:12:12.609    0:02:47.143    1:00:06.670    0:01:24.706    0:20:35.244    1:37:06.37
5      18     VANASELJA, Siim               NEW YORK NY                  0:09:38.000    0:03:07.094    0:54:54.981    0:00:38.227    0:32:56.418    1:41:14.72

Division: TriM40-44

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      145    FAUBER, Rob                   PELHAM NY                    0:09:06.560    0:00:56.184    0:40:15.133    0:00:35.784    0:16:36.274    1:07:29.93
2      146    WILLIAMS, Andy                PELHAM NY                    0:11:09.231    0:00:46.306    0:39:15.694    0:00:47.517    0:18:06.979    1:10:05.72
3      68     MCINTYRE, Brian               CARMEL NY                    0:08:28.418    0:01:07.037    0:41:54.334    0:00:37.300    0:18:58.165    1:11:05.25
4      92     DOTSON, William               NEW YORK NY                  0:08:15.209    0:01:31.424    0:45:08.909    0:00:32.642    0:18:56.993    1:14:25.17
5      127    TEDESCO, Marco                NEW YORK NY                  0:10:42.054    0:01:22.972    0:47:09.531    0:00:21.932    0:19:44.982    1:19:21.47
6      72     CICCONE, Rocco                FRANKLIN PARK NJ             0:09:39.681    0:01:20.223    0:46:14.180    0:01:16.175    0:22:45.977    1:21:16.23
7      133    CUNNINGHAM, James             BREWSTER NY                  0:09:18.870    0:01:51.371    0:48:05.540    0:00:58.213    0:21:04.086    1:21:18.08
8      154    KELLY, Patrick                WARWICK NY                   0:09:43.468    0:01:46.892    0:48:36.519    0:00:25.725    0:23:06.897    1:23:39.50
9      42     WALSH, Kevin                  EMERSON NJ                   0:09:39.869    0:02:07.980    0:50:58.321    0:01:35.597    0:20:42.369    1:25:04.13
10     8      BROWN, Barrett                RIDGEFIELD CT                0:09:43.750    0:00:52.243    0:51:39.290    0:00:35.690    0:24:26.430    1:27:17.40
11     49     SCHIRM, Sven                  WHITE PLAINS NY              0:11:01.848    0:01:41.201    0:51:40.894    0:01:25.185    0:21:54.660    1:27:43.78
12     58     CHUNG, Michael                WEST NYACK NY                0:10:35.669    0:02:18.351    0:52:51.118    0:01:05.688    0:21:10.980    1:28:01.80
13     86     SMITH, Matthew                NEW FAIRFIELD CT             0:11:57.140    0:01:44.058    0:51:56.206    0:01:01.274    0:23:26.270    1:30:04.94
14     54     YOUNGWOOD, Stephen            NEW YORK NY                  0:10:50.478    0:01:59.532    0:55:27.341    0:01:09.737    0:23:16.390    1:32:43.47
15     66     FORRESTER, Thomas             WURTSBORO NY                 0:12:01.379    0:01:57.965    0:56:17.252    0:00:39.016    0:23:26.066    1:34:21.67

Division: TriM45-49

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      134    HIRSCH, John                  YORKTOWN HEIGHTS NY          0:09:07.926    0:01:10.682    0:43:53.452    0:00:47.369    0:17:18.899    1:12:18.32
2      131    BURKE, Brian                  YORKTOWN HEIGHTS NY          0:09:14.989    0:01:17.722    0:45:02.625    0:00:39.416    0:18:56.363    1:15:11.11
3      7      VALES, Tom                    DOBBS FERRY NY               0:07:34.573    0:00:37.382    0:46:47.416    0:00:39.378    0:23:11.949    1:18:50.69
4      15     FRANKEN, Erich                RYE NY                       0:09:45.563    0:02:07.755    0:46:59.711    0:00:54.342    0:22:23.443    1:22:10.81
5      71     RODRIGUES, Anthony            MOUNT KISCO NY               0:11:14.570    0:02:32.122    0:50:36.421    0:00:29.904    0:20:53.509    1:25:46.52
6      141    CAPPIELLO, Thomas             BROOKLYN NY                  0:10:49.558    0:02:03.055    0:52:30.680    0:01:21.431    0:22:38.886    1:29:23.61
7      19     MAXFIELD, Jim                 STAMFORD CT                  0:08:46.371    0:02:02.254    0:56:09.875    0:01:25.408    0:22:25.560    1:30:49.46
8      136    LOCOVARE, Thomas              NEW MILFORD NJ               0:11:46.689                                  0:57:01.586    0:23:21.202    1:32:09.47
9      103    FITZGERALD, Neal              WANTAGH NY                   0:12:54.773    0:02:23.706    1:03:57.960    0:01:25.605    0:26:51.699    1:47:33.74

Division: TriM50-54

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      122    LATORRE, Tom                  NANUET NY                    0:11:43.700    0:01:37.760    0:40:15.226    0:00:47.544    0:19:03.393    1:13:27.62
2      157    GIAM, Christopher             HOPEWELL JUNCTIO NY          0:08:59.887    0:01:06.272    0:45:09.135    0:00:38.547    0:18:29.338    1:14:23.17
3      95     SAMPERE, Gery                 ARMONK NY                    0:08:52.740    0:01:33.873    0:44:53.287    0:00:44.321    0:20:18.770    1:16:22.99
4      53     BRAFFETT, Miles               NEW YORK NY                  0:09:51.403    0:02:00.388    0:50:37.117    0:01:22.587    0:24:53.811    1:28:45.30
5      91     GREEN, John                   OSSONING NY                  0:11:37.609    0:03:25.618    0:52:27.721    0:01:53.599    0:24:29.870    1:33:54.41
6      74     PERALTA, Brian                BEACON NY                    0:11:29.925    0:03:56.623    0:57:01.889    0:01:08.387    0:25:38.191    1:39:15.01

Division: TriM55-59

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      31     SMITH, James                  PLEASANTVILLE NY             0:09:53.215    0:01:38.751    0:46:48.474    0:00:55.571    0:17:44.727    1:17:00.73
2      149    FELLOR, Steven                MAHOPAC NY                   0:09:09.694    0:01:37.193    0:52:05.320    0:01:12.544    0:23:06.442    1:27:11.19
3      36     ROHRS, Larry                  CONGERS NY                   0:10:20.490    0:02:41.992    0:50:35.602    0:00:56.481    0:22:51.962    1:27:26.52
4      118    STONE, Jeff                   CROTON ON THE HU NY          0:14:17.383    0:02:20.806    0:56:06.044    0:00:38.088    0:23:10.934    1:36:33.25

Division: TriM65-69

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      135    MADDEN, Thomas                CARMEL NY                    0:09:41.970    0:01:18.841    0:49:03.681    0:01:11.253    0:21:49.512    1:23:05.25
2      101    LEVINE, Peter                 NEW YORK NY                  0:11:08.534    0:03:48.239    1:01:10.174    0:00:46.039    0:27:24.602    1:44:17.58

Division: TriM70 & Over

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      121    WEBSTER, Raey                 WARWICK NY                   0:11:44.671    0:04:21.295    0:58:48.511    0:00:53.109    0:24:55.820    1:40:43.40

Division: TriF18-24

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      73     POLHILL, Ali                  BREWSTER NY                  0:06:19.810    0:01:39.457    1:02:15.613    0:00:41.642    0:25:39.559    1:36:36.08
2      100    ANDERSON, Monette             BROOKLYN NY                  0:11:11.442    0:02:20.577    1:07:17.067    0:00:27.828    0:21:34.279    1:42:51.19
3      48     MCGOVERN, Paige               CORTLANDT MANOR NY           0:12:09.088    0:01:51.825    1:09:06.844    0:00:42.154    0:25:15.414    1:49:05.32

Division: TriF25-29

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      35     ROHRS, Lisa                   CONGERS NY                   0:06:22.487    0:01:03.751    0:50:39.448    0:00:50.273    0:21:40.941    1:20:36.90
2      75     WYLER, Rachel                 WHITE PLAINS NY              0:12:26.527    0:03:33.762    1:06:53.218    0:00:16.904    0:30:24.841    1:53:35.25
3      80     MANKES, Sarah                 NEW YORK NY                  0:13:30.680    0:04:19.380    1:18:21.559    0:00:28.515    0:32:59.046    2:09:39.18

Division: TriF30-34

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      140    ACETO, Sheri                  POUGHKEEPSIE NY              0:09:52.028    0:01:19.280    0:48:08.187    0:00:49.249    0:22:14.240    1:22:22.98
2      126    BANACH-MINIHANE, Jennifer     HYDE PARK NY                 0:11:54.104    0:01:41.269    0:56:35.663    0:00:35.195    0:18:44.914    1:29:31.14
3      124    BRADY, Claire                 TAPPAN NY                    0:09:34.194    0:01:29.789    1:07:08.459    0:00:14.088    0:19:23.579    1:37:50.10
4      113    BURMASTER, Marissa            CORTLANDT MANOR NY           0:12:02.216    0:05:26.435    1:11:28.160    0:01:52.836    0:26:01.862    1:56:51.50

Division: TriF35-39

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      38     LEDDY, Andrea                 ALEXANDRIA LA                0:11:33.974    0:00:41.962    0:47:32.228    0:00:27.806    0:23:45.978    1:24:01.94
2      24     COTUMACCIO, Alix              BRONX NY                     0:12:19.121    0:03:14.848    1:02:02.086    0:01:07.485    0:24:35.566    1:43:19.10
3      148    SOLOFF, Shani                 STAMFORD CT                  0:13:31.189    0:01:33.857    1:08:03.415    0:01:25.255    0:29:01.305    1:53:35.02
4      3      MCDONAGH, Coralie             BREWSTER NY                  0:11:57.974    0:03:24.745    1:20:11.238    0:00:56.473    0:31:02.075    2:07:32.50

Division: TriF40-44

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      119    SRDANOVIC, Dominique          STAMFORD CT                  0:09:21.721    0:01:01.508    0:47:04.259    0:00:32.000    0:21:47.426    1:19:46.91
2      108    CRAINRE, Dawn                 CHAPPAQUA NY                 0:08:20.722    0:01:39.144    0:54:57.429    0:00:25.823    0:19:56.855    1:25:19.97
3      132    MCCORMACK, Karen              GLENHAM NY                   0:11:41.551    0:01:25.314    0:49:27.192    0:01:05.355    0:21:58.571    1:25:37.98
4      2      MARGIOTTA, Andrea             POUGHQUAG NY                 0:07:22.071    0:02:01.536    0:57:03.022    0:00:26.393    0:20:32.379    1:27:25.40
5      69     HESS, Jennifer                BREWSTER NY                  0:10:40.042    0:02:17.909    1:02:20.491    0:00:24.870    0:24:35.617    1:40:18.92
6      23     SMITH, Michelle               NEW YORK NY                  0:11:35.588                                  1:03:05.930    0:28:27.495    1:43:09.01
7      52     LEWIS, Jennifer               WHITE PLAINS NY              0:15:13.319    0:02:55.302    1:00:03.917    0:01:34.631    0:29:04.188    1:48:51.35
8      99     SILFEN, Mona                  NEW ROCHELLE NY              0:11:21.848    0:02:21.832    1:11:02.665    0:01:06.210    0:28:41.213    1:54:33.76

Division: TriF45-49

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      153    LOWELL, Kathleen              POUGHQUAG NY                 0:10:00.065    0:01:28.534    0:47:48.828    0:01:25.223    0:22:26.450    1:23:09.10
2      4      OLIVER, Tamlyn                PLEASANTVILLE NY             0:11:33.128    0:01:57.487    0:51:40.454    0:01:14.366    0:21:03.359    1:27:28.79
3      79     BURKE, Susan                  SOUTH SALEM NY               0:10:00.930    0:01:54.604    0:52:32.120    0:00:43.637    0:24:35.546    1:29:46.83
4      85     ANDERSON, Lorraine            PATTERSON NY                 0:12:18.437    0:02:49.276    0:58:09.787    0:01:11.983    0:26:45.755    1:41:15.23
5      81     ALTSCHULER, Sandra            SOMERS NY                    0:11:32.602    0:02:25.381    0:59:39.588    0:01:10.706    0:26:36.554    1:41:24.83
6      1      LITTMANN, Ruth                GOLDENS BRIDGE NY            0:16:35.287    0:02:40.064    1:01:17.108    0:00:25.881    0:22:02.972    1:43:01.31
7      93     FRIEDLAENDER, Diane           CHAPPAQUA NY                 0:11:07.358    0:02:22.450    1:02:02.740    0:01:45.920    0:30:09.676    1:47:28.14
8      102    FITZGERALD, Brenda            WANTAGH NY                   0:13:19.106    0:01:31.757    1:05:15.334    0:00:37.437    0:26:49.956    1:47:33.59

Division: TriF50-54

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      77     DONNELLY, Cathaleen           CAMPBELL HALL NY             0:10:53.307    0:01:15.874    0:45:12.109    0:00:41.423    0:21:42.143    1:19:44.85
2      123    LATORRE, Nancy                NANUET NY                    0:11:36.151    0:01:26.543    0:48:05.394    0:01:04.857    0:23:39.768    1:25:52.71
3      82     MARZOTTO, Diane               MAHOPAC NY                   0:11:17.811    0:02:02.557    0:56:45.095    0:01:00.230    0:26:55.213    1:38:00.90

Division: TriF55-59

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      33     POLESKY, Lois                 ROSLYN HEIGHTS NY            0:10:54.460    0:01:20.417    0:50:41.796    0:01:06.187    0:22:43.888    1:26:46.74
2      137    BENEDICT, Cynthia             MIDDLETOWN NY                0:09:51.364    0:01:44.282    0:53:29.390    0:00:49.551    0:22:08.399    1:28:02.98
3      152    RUCKER, Lisa                  MAHOPAC NY                   0:11:48.247    0:03:46.406    1:07:12.734    0:01:50.356    0:29:22.860    1:54:00.60

Division: TriF60 & Over

Place  Bib    Name                          City                         Swim           T1             Bike           T2             Run            Total Time
1      5      SOTMARY, Christine            CROMPOND NY                  0:14:23.399    0:01:04.844    1:13:49.774    0:00:39.560    0:29:30.031    1:59:27.60




5th Annual PUTNAM COUNTY DUATHLON - Veterans Memorial Park - July 8, 2012

For questions about results only; email info@triandduit.com.

Overall by Distance: Duathlon

Place  Bib    Name                     City                         Division            Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      112    MANCA, Anthony           BETHEL CT                    1st Place Male      0:06:23.148    0:00:25.130    0:38:17.006    0:00:23.509    0:16:29.210    1:01:58.00
2      96     ROCKTASCHEL, Kevin       SCRANTON PA                  2nd Place Male      0:06:35.792    0:00:24.378    0:40:16.693    0:00:26.218    0:16:59.853    1:04:42.93
3      117    FOSTER, Dennis           PLEASANT VALLEY NY           3rd Place Male      0:07:19.736    0:00:36.170    0:38:49.544    0:00:26.977    0:17:48.944    1:05:01.37
4      51     BARON, Alex              RIDGEWOOD NJ                 Du-M 50-59          0:07:25.596    0:00:45.468    0:40:13.360    0:00:35.912    0:18:14.651    1:07:14.98
5      97     VARA, Robert             CARMEL NY                    Du-M 40-49          0:07:17.740    0:00:47.530    0:39:24.197    0:00:31.280    0:19:32.797    1:07:33.54
6      120    MAYER, Jeffrey           WHITE PLAINS NY              Du-M 50-59          0:07:10.842    0:00:21.933    0:42:55.107    0:00:28.497    0:17:10.455    1:08:06.83
7      40     KLOTZ, William           BEDFORD HILLS NY             Du-M 40-49          0:06:32.201    0:00:42.504    0:44:05.675    0:00:39.654    0:17:46.853    1:09:46.88
8      90     MANNION, Michele         CARMEL NY                    1st Place Female    0:07:31.004    0:00:36.310    0:41:36.228    0:00:34.993    0:19:34.373    1:09:52.90
9      14     GAVIN, Don               KINGS PARK NY                Du-M 60-69          0:07:42.333    0:00:50.569    0:42:40.056    0:00:37.767    0:19:34.229    1:11:24.95
10     144    WEYMOUTH, Lauren         RIDGEFIELD NY                2nd Place Female    0:07:58.343    0:00:43.330    0:42:22.493    0:00:32.098    0:21:20.077    1:12:56.34
11     28     LATES, William           HOLMES NY                    Du-M 18-29          0:07:18.985    0:00:28.287    0:45:44.915    0:00:29.907    0:20:31.891    1:14:33.98
12     57     NOVIELLO, Michael        BREWSTER NY                  Du-M 50-59          0:08:19.873    0:00:27.033    0:44:49.717    0:00:32.853    0:21:16.665    1:15:26.14
13     98     JARRARD, Teresa          CARMEL NY                    3rd Place Female    0:07:56.730    0:00:44.161    0:44:18.756    0:00:26.512    0:22:28.737    1:15:54.89
14     130    SULLIVAN, Timothy        BREWSTER NY                  Du-M 40-49          0:07:21.934    0:00:34.521    0:49:34.727    0:00:23.817    0:19:04.920    1:16:59.91
15     89     PIEPGRASS, Joanna        BROOKLYN NY                  Du-F 50-59          0:09:19.514    0:00:37.365    0:46:23.801    0:00:29.165    0:21:34.457    1:18:24.30
16     41     RUCKEL, Robert           PAWLING NY                   Du-M 40-49          0:08:35.062    0:00:27.197    0:48:20.394    0:00:42.929    0:20:24.197    1:18:29.77
17     142    DEYOUNG, Bryan           NORWALK CT                   Du-M 30-39          0:07:32.127    0:00:32.032    0:49:36.017    0:00:39.730    0:20:38.862    1:18:58.76
18     115    BOARDMAN, Martin         NEW FAIRFIELD CT             Du-M 40-49          0:07:40.747    0:00:36.375    0:47:31.929    0:00:47.382    0:23:36.668    1:20:13.10
19     111    MORENZ, Artie            THOMASTON CT                 Du-M 60-69          0:09:23.778    0:00:21.558    0:45:52.382    0:00:35.033    0:24:30.405    1:20:43.15
20     150    DURBIN, David            RIDGEFIELD NY                Du-M 50-59          0:08:59.697    0:01:05.839    0:48:11.655    0:01:35.318    0:22:55.116    1:22:47.62
21     63     EFFINGER, Richard        DANBURY CT                   Du-M 40-49          0:08:53.455    0:01:24.367    0:50:13.139    0:00:55.133    0:22:06.607    1:23:32.70
22     125    SRDANOVIC, Anton         STAMFORD CT                  Du-M 40-49          0:09:17.314    0:01:22.762    0:50:07.556    0:01:14.347    0:23:12.424    1:25:14.40
23     39     HERBST, Raymond          MAHOPAC NY                   Du-M 50-59          0:08:56.039    0:00:58.498    0:51:43.682    0:00:42.069    0:23:33.456    1:25:53.74
24     6      STREISFELD, Christine    KATONAH NY                   Du-F 40-49          0:09:40.029    0:00:50.682    0:49:28.391    0:00:45.151    0:25:29.078    1:26:13.33
25     114    FURSICH, Rob             HARTSDALE NY                 Du-M 50-59          0:09:22.893    0:00:53.327    0:51:06.317    0:01:13.093    0:24:05.690    1:26:41.32
26     88     COVIELLO, Michael        TUXEDO NY                    Du-M 50-59          0:09:18.128    0:00:51.994    0:53:09.036    0:00:31.608    0:22:58.873    1:26:49.63
27     151    SETARO, Peter            POUGHKEEPSIE NY              Du-M 50-59          0:09:26.013    0:00:40.981    0:53:19.837    0:00:40.888    0:22:58.862    1:27:06.58
28     70     PICONE, Noelle           NEW YORK NY                  Du-F 30-39          0:08:56.999    0:00:40.167    0:58:46.992    0:00:30.506    0:20:31.092    1:29:25.75
29     43     SALADIS, Joseph          BETHEL CT                    Du-M 50-59          0:09:07.274    0:00:44.731    0:55:43.333    0:00:57.704    0:24:57.052    1:31:30.09
30     76     DENAUT, Neil             MAHOPAC NY                   Du-M 30-39          0:09:21.207    0:00:23.044    0:54:32.004    0:00:22.686    0:27:16.025    1:31:54.96
31     60     LEWIS, James             OTEGO NY                     Du-M 40-49          0:09:41.250    0:00:43.757    0:59:01.309    0:00:27.293    0:24:58.992    1:34:52.60
32     13     GAVIN, Ellie             KINGS PARK NY                Du-F 60 & Over      0:11:04.208    0:01:02.803    0:55:43.224    0:01:17.891    0:27:24.155    1:36:32.28
33     109    EDELMAN, Daniel          WEST ORANGE NJ               Du-M 40-49          0:09:05.783    0:01:44.498    0:58:44.109    0:01:13.276    0:28:03.356    1:38:51.02
34     104    TOMPKINS, Meg            YORKTOWN HEIGHTS NY          Du-F 40-49          0:09:42.293    0:00:57.451    1:02:52.173    0:01:10.264    0:26:14.236    1:40:56.41
35     116    PELOSO, Pam              ROCK TAVERN NY               Du-F 50-59          0:11:54.389    0:01:32.618    0:59:43.561    0:01:30.260    0:33:11.622    1:47:52.45
36     106    MCKIERNAN, Paige         GREENWICH DC                 Du-F 40-49          0:09:58.113    0:02:30.610    1:20:18.436    0:00:43.546    0:31:31.687    2:05:02.39
0      67     MCGOLDRICK, Colette      YONKERS NY                   Du-F 30-39                                                                                     DNS
0      59     RIVERA, Humberto         BREWSTER NY                  Du-M 40-49                                                                                     DNS
0      44     WARD, Christopher        BROOKLYN NY                  Du-M 30-39                                                                                     DNS
0      84     WRONKER, Gary            NEW MILFORD CT               Du-M 50-59          0:07:41.362    0:00:40.532    1:08:43.708    0:01:21.829    0:01:03.581    DNF

Division: Du Overall Male

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      112    MANCA, Anthony           BETHEL CT                    0:06:23.148    0:00:25.130    0:38:17.006    0:00:23.509    0:16:29.210    1:01:58.00
2      96     ROCKTASCHEL, Kevin       SCRANTON PA                  0:06:35.792    0:00:24.378    0:40:16.693    0:00:26.218    0:16:59.853    1:04:42.93
3      117    FOSTER, Dennis           PLEASANT VALLEY NY           0:07:19.736    0:00:36.170    0:38:49.544    0:00:26.977    0:17:48.944    1:05:01.37

Division: Du Overall Female

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      90     MANNION, Michele         CARMEL NY                    0:07:31.004    0:00:36.310    0:41:36.228    0:00:34.993    0:19:34.373    1:09:52.90
2      144    WEYMOUTH, Lauren         RIDGEFIELD NY                0:07:58.343    0:00:43.330    0:42:22.493    0:00:32.098    0:21:20.077    1:12:56.34
3      98     JARRARD, Teresa          CARMEL NY                    0:07:56.730    0:00:44.161    0:44:18.756    0:00:26.512    0:22:28.737    1:15:54.89

Division: Du-M 18-29

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      28     LATES, William           HOLMES NY                    0:07:18.985    0:00:28.287    0:45:44.915    0:00:29.907    0:20:31.891    1:14:33.98

Division: Du-M 30-39

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      142    DEYOUNG, Bryan           NORWALK CT                   0:07:32.127    0:00:32.032    0:49:36.017    0:00:39.730    0:20:38.862    1:18:58.76
2      76     DENAUT, Neil             MAHOPAC NY                   0:09:21.207    0:00:23.044    0:54:32.004    0:00:22.686    0:27:16.025    1:31:54.96

Division: Du-M 40-49

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      97     VARA, Robert             CARMEL NY                    0:07:17.740    0:00:47.530    0:39:24.197    0:00:31.280    0:19:32.797    1:07:33.54
2      40     KLOTZ, William           BEDFORD HILLS NY             0:06:32.201    0:00:42.504    0:44:05.675    0:00:39.654    0:17:46.853    1:09:46.88
3      130    SULLIVAN, Timothy        BREWSTER NY                  0:07:21.934    0:00:34.521    0:49:34.727    0:00:23.817    0:19:04.920    1:16:59.91
4      41     RUCKEL, Robert           PAWLING NY                   0:08:35.062    0:00:27.197    0:48:20.394    0:00:42.929    0:20:24.197    1:18:29.77
5      115    BOARDMAN, Martin         NEW FAIRFIELD CT             0:07:40.747    0:00:36.375    0:47:31.929    0:00:47.382    0:23:36.668    1:20:13.10
6      63     EFFINGER, Richard        DANBURY CT                   0:08:53.455    0:01:24.367    0:50:13.139    0:00:55.133    0:22:06.607    1:23:32.70
7      125    SRDANOVIC, Anton         STAMFORD CT                  0:09:17.314    0:01:22.762    0:50:07.556    0:01:14.347    0:23:12.424    1:25:14.40
8      60     LEWIS, James             OTEGO NY                     0:09:41.250    0:00:43.757    0:59:01.309    0:00:27.293    0:24:58.992    1:34:52.60
9      109    EDELMAN, Daniel          WEST ORANGE NJ               0:09:05.783    0:01:44.498    0:58:44.109    0:01:13.276    0:28:03.356    1:38:51.02

Division: Du-M 50-59

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      51     BARON, Alex              RIDGEWOOD NJ                 0:07:25.596    0:00:45.468    0:40:13.360    0:00:35.912    0:18:14.651    1:07:14.98
2      120    MAYER, Jeffrey           WHITE PLAINS NY              0:07:10.842    0:00:21.933    0:42:55.107    0:00:28.497    0:17:10.455    1:08:06.83
3      57     NOVIELLO, Michael        BREWSTER NY                  0:08:19.873    0:00:27.033    0:44:49.717    0:00:32.853    0:21:16.665    1:15:26.14
4      150    DURBIN, David            RIDGEFIELD NY                0:08:59.697    0:01:05.839    0:48:11.655    0:01:35.318    0:22:55.116    1:22:47.62
5      39     HERBST, Raymond          MAHOPAC NY                   0:08:56.039    0:00:58.498    0:51:43.682    0:00:42.069    0:23:33.456    1:25:53.74
6      114    FURSICH, Rob             HARTSDALE NY                 0:09:22.893    0:00:53.327    0:51:06.317    0:01:13.093    0:24:05.690    1:26:41.32
7      88     COVIELLO, Michael        TUXEDO NY                    0:09:18.128    0:00:51.994    0:53:09.036    0:00:31.608    0:22:58.873    1:26:49.63
8      151    SETARO, Peter            POUGHKEEPSIE NY              0:09:26.013    0:00:40.981    0:53:19.837    0:00:40.888    0:22:58.862    1:27:06.58
9      43     SALADIS, Joseph          BETHEL CT                    0:09:07.274    0:00:44.731    0:55:43.333    0:00:57.704    0:24:57.052    1:31:30.09

Division: Du-M 60-69

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      14     GAVIN, Don               KINGS PARK NY                0:07:42.333    0:00:50.569    0:42:40.056    0:00:37.767    0:19:34.229    1:11:24.95
2      111    MORENZ, Artie            THOMASTON CT                 0:09:23.778    0:00:21.558    0:45:52.382    0:00:35.033    0:24:30.405    1:20:43.15

Division: Du-F 30-39

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      70     PICONE, Noelle           NEW YORK NY                  0:08:56.999    0:00:40.167    0:58:46.992    0:00:30.506    0:20:31.092    1:29:25.75

Division: Du-F 40-49

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      6      STREISFELD, Christine    KATONAH NY                   0:09:40.029    0:00:50.682    0:49:28.391    0:00:45.151    0:25:29.078    1:26:13.33
2      104    TOMPKINS, Meg            YORKTOWN HEIGHTS NY          0:09:42.293    0:00:57.451    1:02:52.173    0:01:10.264    0:26:14.236    1:40:56.41
3      106    MCKIERNAN, Paige         GREENWICH DC                 0:09:58.113    0:02:30.610    1:20:18.436    0:00:43.546    0:31:31.687    2:05:02.39

Division: Du-F 50-59

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      89     PIEPGRASS, Joanna        BROOKLYN NY                  0:09:19.514    0:00:37.365    0:46:23.801    0:00:29.165    0:21:34.457    1:18:24.30
2      116    PELOSO, Pam              ROCK TAVERN NY               0:11:54.389    0:01:32.618    0:59:43.561    0:01:30.260    0:33:11.622    1:47:52.45

Division: Du-F 60 & Over

Place  Bib    Name                     City                         Run 1          T2             Bike           T2             Run 2          Total Time
1      13     GAVIN, Ellie             KINGS PARK NY                0:11:04.208    0:01:02.803    0:55:43.224    0:01:17.891    0:27:24.155    1:36:32.28